Reklama

5 zasad efektywnej nauki Polskiego - dla obcokrajowców

Opublikowano: śr, 22 lis 2017 00:16
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Każdy kto uczy się języka obcego, na początku nauki zadaje sobie pytanie jak uczyć się, aby się szybko i sprawnie opanować język. Nauka języka polskiego dla obcokrajowca nie jest najłatwiejszym zadaniem. Nie bez powodu, język polski jest zaliczany do jednego z najtrudniejszych do opanowania. Jeśli nauka nie przynosi oczekiwanych efektów, to bardzo łatwo jest się zniechęcić.

Z kolei zniechęcenie, jest pierwszym krokiem do tego, aby porzucić naukę języka polskiego. Jak zatem uczyć się efektywnie? Poznaj pięć zasad efektywnej nauki. Jeśli chcesz efektywnie uczyć się języka polskiego, to poniższe zasady pomogą ci w szybkim opanowaniu prawideł obowiązujących w języku polskim.

  • Organizacja

Dobre zorganizowanie jest podstawą tego, aby efektywnie uczyć się języka polskiego. Co daje stworzenie osobistego planu nauki? Dzięki niemu można bardzo dokładnie rozmieścić w czasie terminy zajęć. Odpowiednie rozplanowanie zajęć z podziałem na mniejsze partie materiału pomoże w tym, aby mieć wszystko pod odpowiednią kontrolą. W planie nauki, koniecznie trzeba uwzględnić czas na powtórki, aby skutecznie opanować bardziej skomplikowane partie materiału do nauki. Harmonogram nauki to świadomość, tego co już zostało opanowane i jakie zagadnienia zostały jeszcze do opanowania. Odpowiednie rozplanowanie pozwala również na usystematyzowanie tematyki zajęć. W nauce języka polskiego niektóre zagadnienia należy poznawać w odpowiedniej kolejności. Opanowanie jednej partii materiału, pozwala na lepsze zrozumienie kolejnej.

  • Systematyczność

Żadna nauka nie będzie efektywna, jeśli będzie odbywała się nieregularnie. W systematycznej nauce mogą skutecznie pomóc narzędzia dostępne w sieci internetowej. Jedno z nich to korepetycje online. Wielu nauczycieli, którzy pomogą w skutecznej nauce języka polskiego posiada swoje profile na platformie Preply. Znajduje się tam wyszkiwarka z wieloma funkcjami, za pomocą której łatwo i szybko można wyszukać odpowiedniego korepetytora lub native speakera. Zajęcia tego rodzaju pomagają w systematycznej nauce.Nawyk systematycznej nauki można w sobie wyrobić. Wystarczy niewielka ilość czasu poświecona na codzienna nauke, aby po pewnym czasie osiągnąć niesamowite efekty.

  • Motywacja

Jest kilka rodzajów motywacji, na przykład : motywacja zewnętrzna i motywacja wewnętrzna. Pierwszy rodzaj motywacji charkteryzuje się tym, że za osiągniecie określonych rezultatów można spodziewać się określonej nagrody.  Im nagroda wydaje się wartościowsza z osobistego punktu widzenia, tym motywacja jest większa. Natomiast motywacja wewnętrzna nazywana inaczej poznawczą charakteryzuje się tym, że  nauka języka polskiego daje satysfakcję wewnętrzną i sprawia, że wciąż chce się wiedzieć jeszcze więcej. Jeszcze jednym z rodzajów motywacji jest motywacja lękowa.Pojawia się ona wtedy, kiedy nauka jest podejmowana pod presją uniknięcia nieprzyjemnych następstw nieznajomości języka polskiego. Korzystając z korepetycji online otrzymuje się fachową pomoc w nauce języka polskiego, oraz wzmocniona jest motywacja do nauki. Korepetytor w umiejętny sposób będzie ją codziennie podsyca. Czynnikiem, który wspiera motywację jest także rywalizacja. Ucząc się języka polskiego, można rywalizować z innymi, korzystając z aplikacji mobilnych. Tylko entuzjazm i zapał do nauki języka polskiego, pozwoli na to, aby  opanować go w szybkim czasie.

  • Rodzaj nauki dostosowany do indywidualnych cech osobowościowych

Każdy jest inny, posiada różne cechy, talenty, predyspozycje. Dlatego efektywna nauka języka polskiego,  w dużej mierze zależy od tego, aby umiejętnie dostosować metodę nauki do indywidualnych możliwości. Indywidualny rodzaj nauki to, też taki, który odbywa się ulubionym miejscu. Korepetycje online to możliwość uczenia się w dowolnym miejscu i czasie.

  • Nauka języka polskiego z przyjemnością

Powszechnie wiadomo jest, że łatwiej jest uczyć się, w momencie kiedy podczas nauki jesteśmy spokojni i zrelaksowani. W ostatnich latach zaczęto ten fakt wykorzystywać w nauce języków obcych. Nauka języka polskiego wcale nie musi być żmudna i nudna. Języka polskiego można uczyć się na wiele sposobów.  Przyjemną formą nauki jest oglądanie filmów i przy okazji nauka języka. Na początku najlepiej jest  oglądać nieskomplikowane w treści produkcje. Mogą to być filmy dla dzieci i młodzieży. Bardzo dobre efekty daje połączenie nauki języka polskiego z czynnościami, które sprawiają przyjemność.  Języka polskiego można uczyć się na wiele sposobów, mogą to być konwersacje na ciekawe tematy, słuchanie muzyki, oglądanie kanałów na YouTube, czy też wspomniane wyżej filmy. Jeśli lubisz uczyć się w towarzystwie, to poszukaj towarzysza do nauki i konwersacji. Na portalach społecznościowych, takich jak na przykład Facebook, można odszukać specjalne grupy do których należą osoby uczące się języka polskiego. przyjemna nauka polskiego, to także umiejętność wykorzystywania własnych zainteresowań. Jeśli lubisz piec ciasta, to wyszukaj przepisów w języku polskim. 

Jeśli interesujesz się historią,geografią lub innymi zagadnieniami, to szukaj informacji na temat swoich zainteresowań na polskojęzycznych stronach w sieci internetowej. Do przyjemnych form nauki należy również korzystanie z różnego typu aplikacji mobilnych, które skutecznie wspierają naukę języka polskiego. Otaczaj się językiem z każdej możliwej strony, zmień funkcje w telefonie i wyszukiwarce internetowej. Nieustanny kontakt z językiem polskim ma duży wpływ na efektywność nauki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.