Reklama

40 lat minęło od przeniesienia kościółka z Cmolasu do Porąb Dymarskich

Opublikowano: ndz, 3 lis 2019 16:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Poręby Dymarskie od wieków należały do parafii Cmolas. Jednak z powodu odległości do kościoła, jaką mieli do pokonania mieszkańcy, od 1971 r. w domu jednej z mieszkanek zorganizowano kaplicę, w której ks. Jan Kos zaczął odprawiać niedzielne msze św. Była to pierwsza kaplica w Porębach, mieszkańcy jednak myśleli o własnym kościele.

Dwa lata później powstała idea przeniesienia opustoszałego kościółka szpitalnego z Cmolasu. Ks. Jagło, w tym samym roku, zwrócił się do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z pismem w tej sprawie. Wydział do Spraw Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w 1977 r. wydał zgodę, pozostawiając dowolność wyboru kościoła.

W Cmolasie oprócz niewielkiego kościółka szpitalnego był jeszcze opustoszały od lat 60. XVII-wieczny kościół parafialny. Zdecydowano się na przeniesienie do Porąb tej, dużo większej świątyni. 

Działki pod kościół ofiarowali państwo Ludwik i Maria Czachorowie oraz państwo Wojciech i Helena Durakowie. Dekret o utworzeniu parafii w Porębach Dymarskich został wydany 14 stycznia 1981 r., a pierwszym jej proboszczem biskup zamianował ks. Franciszka Motykę.

W tym samym roku otwarto także cmentarz parafialny zlokalizowany koło przysiółka Wielkie Pole. Kolejnym wyzwaniem dla parafii była budowa plebani. W nowo powstałym budynku odbywały się oazy dla niepełnosprawnych. Obecnie także plebania służy jako Ośrodek Oazowy Diecezji Rzeszowskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.