Reklama

30 osób z terenu gminy Dzikowiec dotkniętych przemocą w rodzinie

Opublikowano: ndz, 14 kwi 2019 20:30
Autor:

30 osób z terenu gminy Dzikowiec dotkniętych przemocą w rodzinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W powiecie kolbuszowskim w ubiegłym roku sporządzono 222 formularze Niebieskich Kart. Z danych ośrodka pomocy w gminie Dzikowiec, w ubiegłym roku przemocą w rodzinie dotkniętych było 30 osób.

Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej zajmują m.in. tematem przemocy w rodzinie. - Jako ośrodek pomocy społecznej mamy prawo założyć Niebieską Kartę rodzinie - informowała Urszula Hahn na ostatniej  komisji rady. Jak nadmieniła kierowniczka, taką kartę może założyć przede wszystkim policja, a także ośrodek zdrowia, do którego zgłosi się ewentualna ofiara przemocy w rodzinie.

W gminie Dzikowiec w ubiegłym roku przemocą w rodzinie dotkniętych było 30 osób. - 21 kobiet, 5 mężczyzn i 4 dzieci - wymieniła kierownik.

Poprawa sytuacji

 

Jak zaznacza oficer prasowy KPP w Kolbuszowej, procedura Niebieskiej Karty to przede wszystkim pomoc. - Ma ona na celu poprawienie sytuacji rodzin uwikłanych w przemoc - informuje Jolanta Skubisz-Tęcza.

Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza przez jeden z uprawnionych podmiotów. Mogą nim być przedstawiciele GOPS-u, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia. - Procedurę wszczyna się w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny, lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie - przedstawia rzeczniczka kolbuszowskiej policji.

 

Formy przemocy

Przemoc w rodzinie ma różne formy. - Nie tylko fizyczną lub psychiczną, ale także ekonomiczną czy seksualną - wymienia podkom. Skubisz-Tęcza. - Występowanie choćby jednej z form przemocy w rodzinie wystarczy, aby wszcząć procedurę "NK". Nie jest potrzebna zgoda żadnego z członków rodziny na jej wdrożenie.

W 2018 r. łącznie sporządzono 222 formularze Niebieskich Kart, w tym 154 wszczynających procedurę, a 68 trwających.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.