Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej zajmują m.in. tematem przemocy w rodzinie. - Jako ośrodek pomocy społecznej mamy prawo założyć Niebieską Kartę rodzinie - informowała Urszula Hahn na ostatniej komisji rady. Jak nadmieniła kierowniczka, taką kartę może założyć przede wszystkim policja, a także ośrodek zdrowia, do którego zgłosi się ewentualna ofiara przemocy w rodzinie.
W gminie Dzikowiec w ubiegłym roku przemocą w rodzinie dotkniętych było 30 osób. - 21 kobiet, 5 mężczyzn i 4 dzieci - wymieniła kierownik.
Poprawa sytuacji
Jak zaznacza oficer prasowy KPP w Kolbuszowej, procedura Niebieskiej Karty to przede wszystkim pomoc. - Ma ona na celu poprawienie sytuacji rodzin uwikłanych w przemoc - informuje Jolanta Skubisz-Tęcza.
Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza przez jeden z uprawnionych podmiotów. Mogą nim być przedstawiciele GOPS-u, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia. - Procedurę wszczyna się w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny, lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie - przedstawia rzeczniczka kolbuszowskiej policji.
Formy przemocy
Przemoc w rodzinie ma różne formy. - Nie tylko fizyczną lub psychiczną, ale także ekonomiczną czy seksualną - wymienia podkom. Skubisz-Tęcza. - Występowanie choćby jednej z form przemocy w rodzinie wystarczy, aby wszcząć procedurę "NK". Nie jest potrzebna zgoda żadnego z członków rodziny na jej wdrożenie.
W 2018 r. łącznie sporządzono 222 formularze Niebieskich Kart, w tym 154 wszczynających procedurę, a 68 trwających.