Reklama

30 największych rolników w powiecie kolbuszowskim. Sprawdź nasz raport [RANIKING - ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ile hektarów gruntu do uprawy mają najwięksi rolnicy w powiecie kolbuszowskim? Jak duże są ich pola i gospodarstwa? Kto jest największym przedsiębiorcą w tej dziedzinie? Takie dane zamieściliśmy w naszym raporcie.

Według wstępnych wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r. liczba gospodarstw rolnych w województwie podkarpackim wyniosła ponad 113 tysięcy. W porównaniu z wynikami Powszechnego Spisu Rolnego 2010 zmniejszyła się o ponad 26 tysięcy.

Gospodarstwa z terenu województwa podkarpackiego stanowiły 8,6 proc. gospodarstw rolnych w kraju. W rolnictwie województwa podkarpackiego, podobnie jak i w kraju, dominowały gospodarstwa indywidualne, które w 2020 r. stanowiły 99,5 proc. ogółu gospodarstw rolnych. W odniesieniu do 2010 r. odnotowano wzrost liczby gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha użytków rolnych.

Pomimo wzrostu liczby gospodarstw większych obszarowo, struktura gospodarstw rolnych województwa podkarpackiego nadal pozostaje rozdrobniona. W 2020 r. podobnie jak i dziesięć lat temu przeważały gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Średnia powierzchnia ogólna gospodarstwa rolnego wyniosła w 2020 r. 5,8 ha, z kolei 5,2 ha w 2010 r. W Polsce przeciętna powierzchnia jednego gospodarstwa była ponad dwa razy większa i wyniosła odpowiednio 12,4 ha i 11,1 ha.

W 2020 r. wśród ogółu gospodarstw województwa podkarpackiego dominowały gospodarstwa z produkcją mieszaną, prowadzące zarówno uprawę roślin jak i chów zwierząt. Wyłącznie produkcję roślinną prowadziło 46,9 proc. gospodarstw, a niespełna 1 proc. gospodarstw, tak jak i dziesięć lat temu, prowadziło tylko produkcję zwierzęcą.

W porównaniu z wynikami spisu przeprowadzonego w 2010 r. odnotowano spadek pogłowia większości gatunków zwierząt gospodarskich. Pogłowie bydła ogółem w województwie podkarpackim liczyło 79 tys. sztuk, co stanowiło 1,3 proc. pogłowia bydła w kraju. W porównaniu z 2010 r. liczebność stada zmniejszyła się o 34,7 tys. sztuk. Odnotowano również w spadek pogłowia krów o 40 proc. W 2020 r. na Podkarpaciu pogłowie świń ukształtowało się na poziomie 135,1 tys. szt., co stanowiło 1,2 proc. świń w kraju. W porównaniu z 2010 r. stado świń zmniejszyło się o ponad 50 proc. 

RANKING ROLNIKÓW ZNAJDZIESZ W NASZEJ GALERII

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy