Reklama

225 lat majdańskiej oświaty

Opublikowano:
Autor:

225 lat majdańskiej oświaty - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niedzielę (8 września) obchody rozpoczęto od dziękczynnej mszy św. w kościele parafialnym. Następnie poczty sztandarowe szkół razem z uczestnikami jubileuszu przeszły w uroczystym orszaku pod budynek szkoły. Tam odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę.

Marta Godek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie, poprowadziła uroczystość. Swoją przemowę zaczęła od tego, jak wiele pokoleń uczęszczało do szkoły. - Wśród rzeszy absolwentów majdańskich szkół mamy przedstawicieli niemal wszystkich zawodów - podkreśliła dyrektor. 

Trud wychowania

To dowód na to, że była to praca nie tylko pedagogów, ale i rodziców, bo tylko dobra współpraca domu i szkoły może przełożyć się na sukces ucznia. Rys historyczny oświaty majdańskiej przedstawił ks. Marek Flis, jest on absolwentem tej szkoły. Zaproszeni goście w swoich przemowach gratulowali pięknego rzadko spotykanego jubileuszu, jaki świętuje oświata w Majdanie Królewskim. 

Głos zabrała również Genowefa Białkowski z domu Chmielowiec, która pierwsza podała datę 1794 jako udokumentowany początek istnienia oświaty w Majdanie Królewskim. Był to efekt jej żmudnych kilkumiesięcznych poszukiwań w archiwach diecezji przemyskiej.

Powrót do przeszłości

Przedstawiona została też prezentacja multimedialna ukazująca dzieje majdańskiej oświaty nierozerwalnie powiązanej z zawirowaniami historycznymi, które targały naszą Ojczyzną przez wieki. 

Dzieci zaprezentowały tańce narodowe z polskimi symbolami i śpiewały "to był świat w zupełnie starym stylu", co potwierdzały archiwalne zdjęcia w tle. Wzruszenie zagościło na niejednej twarzy, kiedy na telebimie pojawiały się archiwalne zdjęcia budynków szkolnych i zdjęcia klasowe. Zebrani z radością rozpoznawali na nich siebie, kolegów i koleżanki, a także swoich dawnych nauczycieli. To była piękna nostalgiczna podróż w czasie. 

Z okazji jubileuszu szkoła wydała publikację książkową spisującą bogatą historię lokalnego nauczania. Znalazło się w niej ponad 150 archiwalnych zdjęć udostępnionych przez absolwentów szkoły.

Dobra zabawa

 Po części oficjalnej na podwórku szkolnym odbył się piknik rodzinny, w którego przygotowanie aktywnie włączyli się rodzice. Były zjeżdżalnie, koniki, pokazy strzelców, malowanie twarzy i pyszne jedzenie serwowane przez opiekunów i członkinie  Kół Gospodyń Wiejskich z Majdanu Królewskiego i Brzostowej Góry. Było to piękne zakończenie niedzielnych uroczystości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE