Reklama

20 wolnych etatów dla pedagogów w szkołach i przedszkolach. Szykują się duże zmiany

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

20 wolnych etatów dla pedagogów w szkołach i przedszkolach. Szykują się duże zmiany - Zdjęcie główne

Radny Krzysztof Wójcicki dopytywał, ile rządowe zmiany będą kosztować gminę Kolbuszowa. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Szykują się zalecane zmiany w oświacie. Temat ten nie zostaje nigdy bez odzewu ze strony samorządowców, szczególnie jeśli niesie za sobą nowe koszty. Wygląda na to, że dyrektorzy placówek będę mieli twardy orzech do zgryzienia.

Radni miejscy na ostatniej sesji zajęli się podjęciem uchwały w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dla pedagogów specjalnych zatrudnionych w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Kolbuszowa. 

Ile to będzie kosztowało?

Ireneusz Kogut, inspektor do spraw oświaty z Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, wyjaśnił, że końcem maja nastąpiła zmiana ustaw m.in. o systemie oświaty. W Karcie nauczyciela dodano nowe stanowiska, gdzie rada powinna ustalić pensum dla tego nowych miejsc pracy. - Administracja proponuje 22 godziny, czyli maksimum, jakie może ustalić. Trzy lata temu podobna uchwała podejmowana była dla logopedów, terapeutów, pedagogów i psychologów - tłumaczył inspektor. 

Ta zmiana powoduje to, że będą nowe zatrudnienia dla pedagogów w szkołach. - Chciałem zapytać, czy mamy już wliczenia etatów i jaki to będzie skutek dla budżetu naszego miasta - dopytywał radny Krzysztof Wójcicki, zasiadający w prezydium. 

Ireneusz Kogut zaznaczył, że nowe stanowisko związane jest z najnowszymi standardami zatrudnienia specjalistów od 1 września w szkołach i przedszkolach. - Nam będzie potrzeba, zgodnie z nowymi porządkami, 20,3 etatów, to jest minimum - nadmienił inspektor Kogut i dodał: - W tym momencie mamy niestety tylko 4,199 etaty. Jeszcze jedna rzecz, żeby ktoś nie pomyślała, że my nie zatrudniamy w ogóle specjalistów. Mamy logopedów, nauczycieli wspomagających. Co do kosztów, brakuje nam 16 etatów. Nie wiemy, kogo zatrudnimy, jakich nauczycieli, ale można domniemywać, że w skali roku będzie to w granicach 1 mln 360 tys. zł nawet do 1,5 mln zł. W tym roku myślę, że około 400 tys. zł. 

Gdzie ich znaleźć?

Inspektor Ireneusz Kogut zaznaczył, że minister edukacji i nauki powiedział, że to zatrudnienie będzie sfinansowane z subwencji oświatowej. 

- 16 pedagogów to tak łatwo powiedzieć. Pytanie, czy ktoś się zastanawiał, czy możemy ich znaleźć - powątpiewał Krzysztof Wójcicki. - Czy są na rynku pracy pedagodzy, których da się zatrudnić w takiej liczbie? - dodał radny. 

Do zapełnienia wolnych etatów poszukiwani będą nie tylko pedagodzy, ale i psycholodzy, logopedzi czy terapeuci pedagogiczni. 

- O ile do 0,5 etatu dyrektor, czyli do 50 dzieci włącznie, czyli przedszkole czy mała szkoła, szef placówki może zatrudnić dowolnie terapeutę czy logopedę - wyjaśniał Ireneusz Kogut, inspektor do spraw oświaty. W przypadku przedszkola czy szkoły, gdzie jest już 51 wychowanków, zaczyna się problem. - Z całej puli musi być 25 procent pedagoga specjalnego i 25 procent psychologa. Dopiero ta druga połówka to są inni specjaliści. Więc może być problem przy dużych szkołach - powiedział Ireneusz Kogut.

To będzie największy problem 

- Zatrudniamy ludzi, którzy mają kwalifikacje do pedagogiki specjalnej. Mamy nauczycieli wspomagających i prawdopodobnie oni będą mieć te uprawnienia. Myślę, że problem z psychologami będzie większy - nadmienił Ireneusz Kogut. 

Inspektor podkreślił, że minister zapowiedział, że zostaną zabezpieczone pieniądze na ten cel. - Uważam, że największy problem będzie z finansowaniem, ale przy tej dziurze oświatowej, jaką mamy, 1,3 mln zł, miejmy nadzieję, że znajdzie się w subwencji oświatowej, bo rozumiem, że nie mamy jeszcze tego potwierdzenia - powiedział radny Krzysztof Wójcicki. 

Podczas głosowania nad uchwałą od głosu wstrzymali się radni, Julian Dragan i Józef Fryc

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy