Skansen w Kolbuszowej to jedno z najciekawszych muzeów na Podkarpaciu. Te 17 ciekawostek o kolbuszowskim skansenie pokazuje, że to miejsce nie tylko piękne, ale też pełne historii, filmu i życia codziennego sprzed wieków. Odwiedź go i przekonaj się sam!
1. Największy obiekt? Kościół z Rzochowa
Dominantą krajobrazu skansenu jest imponujący kościół św. Marka Ewangelisty z Rzochowa. Zbudowany w 1843 roku, udostępniony zwiedzającym dopiero w 2014 roku. To jeden z ulubionych obiektów turystów.
2. Najstarszy budynek to dwór z XVIII wieku
Prawdziwa perełka architektury – dwór z Brzezin z 1753 roku to najstarszy obiekt w skansenie. Towarzyszy mu spichlerz z 1784 roku i chłopska chałupa z Markowej z 1804 roku.
3. Powstał dzięki profesorowi Zinowi
Otwarcia skansenu w maju 1978 roku dokonał sam prof. Wiktor Zin – wiceminister kultury i znany popularyzator architektury ludowej.
4. Trzy miejscowości, jedno muzeum
Skansen rozciąga się aż na 30 hektarach, obejmując teren Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej i Domatkowa. To największy tego typu obiekt w regionie.
5. Spacer przez dwie wsie
Jedna z tras tematycznych prowadzi przez "Wieś Lasowiacką" i "Wieś Rzeszowiacką", pozwalając zrozumieć różnice kulturowe między tymi grupami etnograficznymi.
6. Drewniana plebania z duszą
Plebania z Ostrowa Tuszowskiego (1904 r.) została zbudowana z drewna pochodzącego z rozebranego kościoła z przełomu XVI i XVII wieku. Mało kto o tym wie!
7. Zwiedzanie z koszykiem? Jak najbardziej!
W skansenie można spędzić cały dzień – warto zabrać ze sobą kosz piknikowy. Są wyznaczone miejsca do odpoczynku, a przy odrobinie pogody – klimat niezapomniany.
8. Filmowy hit Netflixa nagrywany w Kolbuszowej
Skansen był planem zdjęciowym do serialu "1670" – komediowej produkcji Netflixa. To właśnie tutaj powstała filmowa "Adamczycha".
9. Gościł też Smarzowskiego i Maślonę
To tutaj powstawały zdjęcia do "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego oraz filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Kolbuszowa to coraz popularniejsze miejsce w branży filmowej.
10. Zwierzęta jak za dawnych lat
Na terenie parku żyją zwierzęta gospodarskie – m.in. kozy, owce, kury, perliczki, gęsi, króliki, a nawet gołębie. Idealne dla rodzin z dziećmi.
11. Rzeka Nil w Kolbuszowej?
Tak, to nie żart. Wchodząc do skansenu, przekraczasz mostek nad rzeką Nil – jedną z najmniejszych, ale najbardziej zaskakujących ciekawostek regionu.
12. Zniżki i darmowe wejścia
W każdy poniedziałek roboczy wejście do skansenu jest darmowe. Dodatkowo duże zniżki przysługują posiadaczom Karty Dużej Rodziny.
13. Możesz wziąć tu ślub!
Choć tylko cywilny – w 2023 roku para młoda powiedziała sobie "tak" na łące między wiatrakami. To był pierwszy taki ślub w historii skansenu.
14. Kawiarnia w stylu retro – Prownicja
W sezonie turystycznym warto zajrzeć do kawiarni Prownicja – serwuje lokalne przysmaki, lody, kawę i ciepłe dania. W sam raz na przerwę podczas zwiedzania.
15. Toalety? Nie martw się!
Na terenie skansenu znajdziesz bezpłatne toalety m.in. w szkole i dworze. Komfort zwiedzania to dla muzeum priorytet.
16. Zakaz zbierania grzybów i owoców
Choć skansen otacza przyroda – lasy, łąki i sady – zgodnie z regulaminem nie wolno zrywać żadnych owoców, grzybów ani roślin. To część ekspozycji przyrodniczej, a nie teren do zbiorów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.