Reklama

14.emerytura w 2022r. Kto ją otrzyma i kiedy?

Opublikowano:
Autor:

14.emerytura w 2022r. Kto ją otrzyma i kiedy? - Zdjęcie główne

14.emerytura w 2022r. Kto ją otrzyma i kiedy?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI 14. emerytura miała być wypłacana jednorazowo. Okazuje się jednak, że wypłata tej dodatkowej emerytury planowana jest także w 2022. Kto ją otrzyma i kiedy będzie wypłacana?

Według informacji płynących z resortu rodziny i polityki społecznej 14.emerytura będzie wypłacona na takich zasadach jak w ubiegłym roku: „Aktualnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace koncepcyjne i analityczne mające na celu przygotowanie projektu ustawy regulującej szczegółowe rozwiązania prawne w przedmiotowym zakresie. Stąd też, na obecnym etapie prac, nie jest możliwe wskazanie również źródła sfinansowania wypłaty 14. Emerytury - czytamy w odpowiedzi na interpelację podpisaną przez wiceministra resortu rodziny.

Wcześniej ustalono, że emeryci będą co roku dostawać dodatkową, trzynastą emeryturę. Jej wysokość była równa najniższej emeryturze (w 2021 to 1250,88 zł). W zeszłym roku wprowadzono też czternastą emerytury. Miała to być też wartość najniższej emerytury ale wypłacana jeden raz. O ile trzynasta emerytura przysługiwała każdemu kto pobierał już inne świadczenie długoterminowe, czyli emeryturę lub rentę albo zasiłek przedemerytalny, o tyle czternasta emerytura uzależniona była od kryterium dochodowego. 

Dla kogo 14.emerytura?

14.emerytura przysługiwała tym emerytom, którzy otrzymywali świadczenie mniejsze niż 2,9 tys. zł. Pozostali dostawali tylko różnicę między wysokością renty lub emerytury, a najniższą emeryturą. W tym przypadku obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę". Mówiąc wprost, jeśli przekroczenie progu dochodowego nie było duże, to dodatkowa emerytura była wypłacana. Gdy jednak emerytura jest wysoka, a różnica między nią, a progiem 2,9 tys. zł jest sporo wyższa niż minimalna emerytura, to świadczenie nie będzie wypłacone. Operując na liczbach. W 2021 minimalna emerytura to 1250,88 zł. Jeśli świadczenie emeryta nie było wyższe niż 2900 zł, otrzymywał czternastkę. Gdy jednak przewyższało tę kwotę, pomniejszano wypłatę czternastki. I tak, gdy emerytura wynosi 3500 zł, to wartość czternastki była zmniejszana o 600 zł. 

Czternasta emerytura podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy była wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie były dokonywane potrącenia i egzekucje.

W 2021 czternastkę w pełnej wysokości dostało ok. 8 mln osób, ok. 1,2 mln osób zmniejszoną, a tylko 400 tys. nie otrzymało jej w ogóle ze względu na przekroczenie progu dochodowego. Po waloryzacji emerytur w marcu, najniższe świadczenie wynosi 1338 zł 44 gr brutto. W związku z tym wysokość czternastej emerytury się zmieni. 

Kiedy wypłata 14.emerytury?

14. emerytura ma być wypłacona na przełomie lata i jesieni, najprawdopodobniej w październiku. A już w kwietniu na konta emerytów trafi trzynasta emerytura.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy