Reklama

10 miliardów złotych m.in. na podwyżki dla policjantów i strażaków. Na co jeszcze?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: MSWiA

10 miliardów złotych m.in. na podwyżki dla policjantów i strażaków. Na co jeszcze?  - Zdjęcie główne

Minister Mariusz Kamiński zapowiedział duży zastrzyk gotówki m.in. dla strażaków i policjantów. | foto MSWiA

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI O dużych pieniądzach dla policji i straży mówił podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński, minister MSWiA. - To niezwykle ważny projekt, wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków - zaznaczył szef resortu.

W środę, 27 października szef MSWiA ogłosił założenia nowego programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025, w którym przeznaczono ponad 10 miliardów złotych na rozwój m.in. policji, straży granicznej, straży pożarnej.

Przez 4 lata ponad 10 miliardów złotych będzie dedykowanych na modernizację i rozwój służb mundurowych. Z tej kwoty największa formacja mundurowa, czyli policja, otrzyma prawie 6,5 miliarda złotych. Państwowa Straż Pożarna przez cztery lata otrzyma ponad 1,9 miliarda złotych. Straż Graniczna otrzyma ponad 1,4 miliarda złotych, a Służba Ochrony Państwa prawie 214 milionów złotych.

Pierwszy cześć programu to część rzeczowa, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje i zakupy zostanie przeznaczone prawie 4,4 miliarda złotych. Drugim głównym segmentem modernizacji jest kapitał ludzki. Celem programu jest wzmocnienie etatowe służb mundurowych, wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz podwyższenie wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zostanie przeznaczone blisko 5,7 miliarda złotych.

W ramach pieniędzy z nowego programu zaplanowano m.in. utworzenie 250 nowych posterunków policji w małych miejscowościach w całej Polsce. Rozpoczęte zostaną także prace nad powstaniem nowej szkoły policyjnej w Lublinie. Policja ma zostać również wzmocniona o około 7,5 tys. nowych etatów.

- 3 600 nowych etatów w Policji będzie dedykowanych działaniom prewencyjnym. Chcemy, by w centrach dużych miast funkcjonowały stałe piesze patrole, aby kontakt z policjantem w sytuacji zagrożenia był niemal natychmiastowy

-  powiedział minister Mariusz Kamiński.

Pomoc pieniężna trafi także do Państwowej Straży Pożarnej. 800 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę nowych strażnic i modernizację istniejących. W całym kraju powstaną 53 nowe strażnice, a 67 istniejących budynków zostanie zmodernizowane. Zaplanowano również kupno łącznie 40 samochodów z drabiną pożarniczą. Z programu na ten cel zostanie przeznaczone 138 mln zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy