Reklama

- Rząd kolejny raz wsadza nas na minę - mówił Krzysztof Wójcicki o cenach za śmieci

Opublikowano: pt, 3 sty 2020 08:35
Autor:

 - Rząd kolejny raz wsadza nas na minę - mówił Krzysztof Wójcicki o cenach za śmieci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Kolbuszowscy radni ustalili nowe stawki opłat za śmieci. Podwyżka uderzy po kieszeniach mieszkańców i być może to nie jest jedyny wzrost cen zaplanowany na ten rok.

W roku 2019 została zmieniona ustawa o utrzymania czystości i porządku, która zmienia częściowo system zagospodarowania odpadów. - Obecnie obowiązujące stawki nie wystarczają - wyjaśnił na grudniowej sesji Kazimierz Kret, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kolbuszowej. - Są mniejsze niż koszty systemu, jaki u nas obowiązuje - dodał. 

Odpowiedzialność

Dyskusję otworzył radny Krzysztof Wójcicki. - Rząd kolejny raz wsadza nas na minę, uchwalając opłaty za zagospodarowanie odpadów, które w ciągu roku drożeją dwukrotnie - podkreślił członek prezydium. Dodał także, że radni ponoszą konsekwencje za podnoszenie mieszkańcom opłat. 

Wójcicki jest za uszczelnieniem systemu. Według niego 18 600 osób płaci w tym systemie, to jest zdecydowanie za mało jak na 25 tys. mieszkańców. - System nie przewiduje żadnych sankcji dla tych, którzy nie płacą - mówił Krzysztof Wójcicki. 

Jak kontynuował dalej Krzysztof Wójcicki, uchwała nie mówi nic o osobach, które mieszkają za granicą, a zjeżdżają na dłuższe urlopy. - System działa tak, że ci uczciwi płacący składają się na wszystkich - podsumował Wójcicki. 

Michał Karkut z kolei zaczął od tego, że radni nie mieli czasu zapoznać się ze stawkami. Tak samo jak i mieszkańcy. Warto tutaj wspomnieć o tym, że w zamieszczonym planie przy punkcie o stawkach śmieciowych i wzorze uchwały widniały puste miejsca. - Nie pada okres, na jaki podejmujemy tę uchwałę - dopytywał Karkut. 

Burzliwie

- Trudno jest podnosić rękę za tym, aby ceny wzrastały tak drastycznie - powiedział radny Stanisław Rumak. Zaznaczył on także, że na komisji finansów przetoczyła się burzliwa debata w ten temat. Dodał, że uchwałę na stawki radni podejmują na 6 miesięcy. Natomiast umowa podpisana na odbiór odpadów do Kozodrzy jest na dwa miesiące. 

Radny Józef Fryc z kolei stwierdził, że stawka za śmieci jest wynikiem posiedzeń samorządowców, a nie jak się okazuje, racjonalnego liczenia. - Komisja finansów, podejmując decyzję po długiej dyskusji i przegłosowując ją (3 głosy za, 3 radnych wstrzymało się od głosu jeden był przeciw przyp. red.), miała obraz tego, jaka powinna być stawka - nadmienił Fryc. 

Mieszkańcy gminy Kolbuszowa, że w styczniu 2020 roku nie zapłacą za śmieci według nowych stawek. - Nie jesteśmy w stanie wprowadzić tej uchwały w życie - powiedział Fryc. Wchodzi ona po 14 dniach od ogłoszenia jej w Urzędowym Dzienniku Województwa Podkarpackiego. 

Radni długo jeszcze dyskutowali nad nowymi stawkami (do tematu wrócimy za tydzień). Ostatecznie padły dwie propozycje. Stanisław Rumak chciał, aby za odpady segregowane mieszkańcy płacili 23 zł od osoby. Z kolei radny Józef Fryc z Kolbuszowej zaproponował, aby były to 22 zł od osoby. Ta ostatnia propozycja została odrzucona przez samorządowców. 

Ostatecznie, 11 za, Rada Miejska w Kolbuszowej przegłosowała stawki zaproponowane przez rajcę z Widełki. Siedem osób było przeciw. Jedna się wstrzymała, a dwie nie oddały głosu. 

Nowe, miesięczne stawki za śmieci segregowane
1 osoba - 23 zł (20 zł*)

2 osoby - 46 zł (40 zł*)

3 osoby - 69 zł (60 zł*)

4 osoby - 92 zł (80 zł*)

5 osób - 115 zł (100 zł*)

6 osób - 138 zł (120 zł*)

* obniżka przy kompostowaniu

Nowe, miesięczne stawki za śmieci niesegregowane
1 osoba - 46 zł

2 osoby - 92 zł

3 osoby - 138 zł

4 osoby - 184 zł

5 osób - 230 zł

6 osób - 276 zł

Stawki za śmieci obowiązuje w 2019 roku 

Odpady segregowane

- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 25,50 zł (miasto); 21 zł (wieś); 16,50 zł (bloki)

- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 46,50 zł (miasto); 36 zł (wieś); 25,50 zł (bloki)

- od gospodarstwa domowego 3-osobowego lub 4-osobowe - 51 zł (miasto); 46,50 zł (wieś); 36 zł (bloki)

 - od gospodarstwa domowego 5-osobowego i więcej - 58,50 zł (miasto); 55,50 zł (wieś); 46,50 zł (bloki)

Odpady zmieszane

- od gospodarstwa domowego 1-osobowego - 40,50 zł (miasto); 36 zł (wieś); 27 zł (bloki)

- od gospodarstwa domowego 2-osobowego - 54 zł (miasto); 51 zł (wieś); 43,50 zł (bloki)

- od gospodarstwa domowego 3-osobowego lub 4-osobowe - 69 zł (miasto); 58,50 zł (wieś); 54 zł (bloki)

- od gospodarstwa domowego 5-osobowego i więcej - 76,50 zł (miasto); 66 zł (wieś); 58,50 zł (bloki)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  śmieciarz

  ależ sankcje są i istnieją, art. 10 ustawy utrzymania czystości i porządku w gminach, pozwala na nałożenie kary grzywny za brak deklaracji, co reguluje kodeks wykroczeń, pozdrawiam

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Ale to jak to

  Jeśli obywatel gminy nie wnosi obowiązkowej gminnej opłaty - to prawo przewiduje postępowanie egzekucyjne z komornikiem na końcu - jak to jest więc z brakiem sankcji?

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  hehe szek

  Burmistrz Kolbuszoski - 3500 zl Starosta - milion 500 sto dziewięćset :D

 • 2 lata temu | ocena +4 / -1

  Kolbuszowiak

  Radni nie zrobili nic żeby rozwiązać problem segregacji śmieci. Strefa pod Werynia stoi pusta, wiadomo że trzeba by przygotować plany środowiskowe i jest to czasochłonne. Ale dlaczego nie rozpoczęto choć prób dyskusji na temat budowy sortowni plastiku i kompostowni na odpady zielone ? P.Wojcicki jest tak samo winny podwyżkom cen za śmieci jak i res... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   do Kolbuszowiak

   Może strefa pod Werynią stoi pusta ale działki wszystkie sprzedano więc zanim coś Kolbuszowiaku napiszesz to się zorientuj.Chyba że wprowadzisz nakaz budowania na swojej własności tego co tobie w głowie powstanie to gratulacje. Mądrzysz się a wychodzi jak zawsze.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -0

   śmieciarz

   sortownia odpadów jest bardzo drogim przedsięwzięciem nie prowądzoncym do niczego, odpady tam trafiające musiałby by pochodzić już wysegregowanych odpadów, co robić z balastem? pieniądze wydan3 w błoto