Reklama

Zakażenie Omikronem wykryte w powiecie kolbuszowskim. Ile na Podkarpaciu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Zakażenie Omikronem wykryte w powiecie kolbuszowskim. Ile na Podkarpaciu?  - Zdjęcie główne

Na Podkarpaciu odnotowano trzy przypadki zakażenia Omikronem. | foto Korso Kolbuszowskie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

STREFA COVID-19 W całej Polsce odnotowano już ponad 200 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa - Omikronem. Jeden z nich dotyczy powiatu kolbuszowskiego.

Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie poinformowała, że na terenie województwa podkarpackiego na dzień 10 stycznia potwierdzono trzy przypadki zakażenia wariantem Omikron. Dotyczą one powiatów: sanockiego, jarosławskiego i kolbuszowskiego.

- Służby sanitarne przeprowadziły dochodzenie epidemiologiczne i  podjęły wszystkie działania zapobiegawcze - izolacje, kwarantanny oraz badania przesiewowe osób, które nie potwierdziły przeniesienia zakażeń na osoby ze "styczności"

- wyjaśnia Dorota Gibała.

Dwa przypadki zakażenia Omikronem dotyczyły osób, które przyjechały z zagranicy. Przedstawicielka sanepidu podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna. Kolejne próbki podlegają sekwencjonowaniu.

W całej Polsce zakażone wariantem Omikron są już 234 osoby (dane na środę, 11 stycznia). 

Wariant Omikron może być nawet kilkaset razy bardziej zaraźliwy od poprzedniego wariantu koronawirusa Delty, przez co w szybkim tempie rozprzestrzenia się na świecie. 

Wariant Omikron, oprócz tego, że bardzo szybko się rozprzestrzenia i namnaża w górnych drogach oddechowych, to na szczęście jest łagodniejszy od Delty. Z dotychczasowych badań, które wciąż są na wstępnym etapie, wynika, że ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa w przypadku Omikronu może być nawet o 70 procent niższe niż w przypadku Delty. 

Przy zakażeniu się Omikronem występują objawy, które pojawiają się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Są to:

  • katar
  • bóle głowy
  • ból gardła
  • kaszel
  • utrata węchu i smaku
Dużo rzadziej odnotowuje się wysoką gorączkę (może wystąpić stan podgorączkowy) i uczucie duszności.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy