Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie poinformowała, że na terenie województwa podkarpackiego na dzień 10 stycznia potwierdzono trzy przypadki zakażenia wariantem Omikron. Dotyczą one powiatów: sanockiego, jarosławskiego i kolbuszowskiego.
ZOBACZ TAKŻE:
Ciało mężczyzny znalezione w jednym z domów w Majdanie Królewskim. Sprawą zajęła się prokuratura
- Służby sanitarne przeprowadziły dochodzenie epidemiologiczne i podjęły wszystkie działania zapobiegawcze - izolacje, kwarantanny oraz badania przesiewowe osób, które nie potwierdziły przeniesienia zakażeń na osoby ze "styczności"
- wyjaśnia Dorota Gibała.
Dwa przypadki zakażenia Omikronem dotyczyły osób, które przyjechały z zagranicy. Przedstawicielka sanepidu podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna. Kolejne próbki podlegają sekwencjonowaniu.
W całej Polsce zakażone wariantem Omikron są już 234 osoby (dane na środę, 11 stycznia).
Wariant Omikron może być nawet kilkaset razy bardziej zaraźliwy od poprzedniego wariantu koronawirusa Delty, przez co w szybkim tempie rozprzestrzenia się na świecie.
Wariant Omikron, oprócz tego, że bardzo szybko się rozprzestrzenia i namnaża w górnych drogach oddechowych, to na szczęście jest łagodniejszy od Delty. Z dotychczasowych badań, które wciąż są na wstępnym etapie, wynika, że ryzyko ciężkiego przebiegu koronawirusa w przypadku Omikronu może być nawet o 70 procent niższe niż w przypadku Delty.
Przy zakażeniu się Omikronem występują objawy, które pojawiają się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Są to:
- katar
- bóle głowy
- ból gardła
- kaszel
- utrata węchu i smaku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.