Żółte tablice rejestracyjne – czy to się opłaca?

Opublikowano:
Autor:

Żółte tablice rejestracyjne – czy to się opłaca? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Na polskich drogach coraz częściej zobaczyć można pierwsze egzemplarze zarejestrowane jako zabytki, opatrzone charakterystycznymi żółtymi tablicami rejestracyjnymi. W głowie zaczynają więc kłębić się nam pytania: Czy auto na żółtych blachach to korzystna inwestycja? Jakie korzyści niesie za sobą posiadanie klasyka? Ile wynoszą koszty utrzymania i cena ubezpieczenia pojazdu uznanego za zabytek?

Nie takie drogie ubezpieczenie

 

Aby auto mogło zostać wpisane na listę zabytków ruchomych musi spełnić ściśle określone kryteria. Jednym z nich jest wiek – samochód, którego właściciel ubiega się dla niego o miano zabytku musi mieć minimum 25 lat i dany model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat. Ponadto pojazd musi posiadać przynajmniej 75 proc. oryginalnych części pod maską. Są jednak od tego pewne wyjątki, np. auto w przeszłości musiało brać udział w ważnych z punktu widzenia historycznego lub motoryzacyjnego wydarzeniu.

Jedną z korzyści, jaką niesie za sobą posiadanie zabytkowego samochodu, jest ubezpieczenie, znane pod nazwą Classic car insurance. Nie jest to typowa polisa, gdyż jest ona dedykowana klasykom. Co ją zatem odróżnia od standardowego pakietu ubezpieczeniowego? Przede wszystkim czas trwania polisy, która wykupywana jest na potrzebny nam okres użytkowania pojazdu. Istnieje możliwość wykupienia polisy na okres krótszy niż rok, pod warunkiem, że będzie to minimum miesiąc. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla właścicieli pojazdów, które przez cały rok stoją w garażu. Jedną z firm oferującą ubezpieczenie skrojone na miarę klasyka jest brytyjska Lancaster Insurance. Na szczęście w Polsce też są firmy ubezpieczeniowe, w których można ubezpieczyć samochody klasyczne.

Jednorazowy przegląd techniczny

To druga z korzyści, jaka przysługuje samochodowi uznanemu za zabytkowy. Przegląd techniczny można przeprowadzić wyłącznie raz i nie musi on być co roku powtarzany. Jest jednak jeden warunek – pojazd nie może być uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego. Warto też wspomnieć, że pojazdy sprowadzone z Wielkiej Brytanii czy USA nie muszą być dostosowywane pod względem technicznym do polskich wymogów. To duża oszczędność finansowa, a także brak ryzyka uszkodzenia samochodu czy utraty na wartości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE