Od kiedy zaczęłaś interesować się chemią?
Nie od zawsze interesowałam się tylko chemią. Miałam wiele pasji, w tym sport, muzykę, podróże i wiele. Przez 10 lat uczęszczałam do Szkoły Muzycznej w Sanoku, gdzie szkoliłam grę na flecie poprzecznym oraz na gitarze. Grałam w pięciu orkiestrach, śpiewałam w chórze. Już w szkole podstawowej brałam udział w olimpiadach biologiczno-chemicznych i wtedy właśnie „połknęłam bakcyla” do chemii. W klasie maturalnej wybrałam fakultet biologiczno-chemiczny i jak większość osób zamierzałam studiować medycynę. Niestety na kierunek lekarski nie zawsze się udaje dostać za pierwszym razem, więc po namyśle zdecydowałam, że będę studiować na kierunku technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej, a w weekendy będę kontynuować naukę w Szkole Muzycznej. Bardzo chciałam ją ukończyć, ponieważ byłam już na V roku drugiego stopnia i został mi rok do dyplomu. Tak się zaczęła moja przygoda z technologią chemiczną, którą się zachwyciłam już od pierwszego roku i która trwa do dzisiaj.
Dlaczego jako alternatywę wybrałaś technologię chemiczną? Ktoś cię przekonał, inspirował?
Osobą, która mnie do tego przekonała, była moja mama. Jak zapewne większość z nas wie, chemia jest wszędzie. Nauka ta ma bardzo szerokie zastosowania w wielu dziedzinach, takich jak: medycyna, inżynieria, materiałoznawstwo, ochrona środowiska, rolnictwo i wiele innych. Dodatkowo dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi wiedzy chemia umożliwia produkcję nowych substancji, leków, materiałów czy urządzeń, a także pozwala na zrozumienie i rozwiązanie wielu problemów dotyczących zdrowia, środowiska czy przemysłu. Kierunek technologia chemiczna umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu nauk chemicznych i technicznych oraz wiedzy dotyczącej chemicznych procesów technologicznych. Zarówno wiedzę, jak i praktykę nabytą podczas studiów można z powodzeniem wykorzystać w wielu firmach i oczywiście znaleźć ciekawą dobrze płatną pracę.
Czy przy wyborze studiów brałaś pod uwagę kierunki inne niż chemia?
Po maturze sama dokładnie nie wiedziałam, co tak naprawdę chcę robić w życiu. Miałam wiele pomysłów. Przy wyborze studiów brałam pod uwagę różne kierunki, rozważałam również studia na kierunkach biologicznych czy medycznych. Ważną rolę odgrywały perspektywy zawodowe, ponieważ chciałam wybrać studia, które umożliwią mi znalezienie odpowiedniej pracy z możliwością awansu i rozwoju. Po zastanowieniu stwierdziłam, że to właśnie technologia chemiczna najbardziej pasuje do moich zainteresowań.
Jak to się stało, że wybrałaś studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej? Uważasz, że dokonałaś słusznego wyboru?
Wybierając uczelnię, nie skupiałam się wyłącznie na wybranym kierunku, choć był to oczywiście główny aspekt. W Polsce jest wiele uczelni, które oferują te same kierunek studiów. Często jest też tak, że młody człowiek wybiera uczelnię, kierując się odległością od domu, ponieważ uważa, że im dalej, tym lepiej (np. rodzice nie będą mogli go kontrolować) lub po prostu dane miasto się bardziej podoba. Dużym atutem przy wyborze Politechniki Rzeszowskiej był kampus uczelni zlokalizowany w jednym miejscu, w tym również świetne warunki w akademikach i ich cena. Z perspektywy lat mogę dodać, że Rzeszów jest świetnym miejscem dla młodych ludzi, a wartością dodaną jest to, że jest blisko mojego domu rodzinnego, więc nie musiałam spędzać wielu godzin w podróży, wracając np. na święta w zatłoczonym pociągu. Dokonałam znakomitego wyboru, ponieważ studia na technologii chemicznej na Politechnice Rzeszowskiej pozwalają mi na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z różnych dziedzin chemii, a także uczą samodzielnej pracy, rozwiązywania problemów, prowadzania badań naukowych i stwarzają możliwość dalszego rozwoju oraz kontynuowania nauki w Szkole Doktorskiej.
Co poza studiowaniem oferuje Politechnika Rzeszowska?
Politechnika Rzeszowska skupia się na kształceniu studentów w większości na kierunkach technicznych, naukowych i inżynieryjnych. Programy nauczania koncentrują się na praktycznych umiejętnościach i narzędziach, które są niezbędne do pracy w branżach związanych z technologią i inżynierią. Studenci zyskują specjalistyczną wiedzę w wybranej przez siebie dziedzinie. Wybierając uczelnię, każdy musi przemyśleć, jakie są jego oczekiwania czy potrzeby. W moim przypadku studiowanie połączyłam z pasjami, np. z podróżowaniem. Byłam uczestniczką programu ERASMUS+ i przez sześć miesięcy studiowałam na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii. Brałam też udział w Summer School na Uniwersytecie Adamas w Kolkacie w Indiach. Swoje pasje do muzyki realizowałam w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”. Uważam, że ta uczelnia stwarza wiele możliwości i znakomite warunki, każdy, kto chce może dodatkowo rozwijać swoje pasje.
Czy studia na Politechnice Rzeszowskiej to tylko wykłady czy zajęcia w laboratoriach? Czy uczelnia daje inne możliwości zdobycia wiedzy?
Dzięki działalności w Kole Naukowym ESPRIT brałam udział w pokazach chemicznych, wyjeżdżałam na liczne konferencje naukowe, m.in. na XI Międzyuczelniane Seminarium Kół Naukowych, XVII Wrocławskie Studenckie Sympozjum Chemiczne, XVI Wrocławskie Studenckie Sympozjum Chemiczne, gdzie mogłam poznać wielu ludzi z branży chemicznej. Brałam udział w akcji w Wydziałowej Komisji Stypendialnej w roku akademickim i byłam ambasadorem programu ADAMED Smart UP – projekt naukowo-edukacyjny. Brałam również udział w projekcie „POWER”, który oferował wyjazdy umożliwiające zdobycie wiedzy w zakresie technologii produkcji kauczuku syntetycznego i lateksów kauczukowych w postaci surowej (Częstochowa), wielkotonażowej produkcji żywic poliestrowych i epoksydowych (Nowa Sarzyna) czy też zapoznanie się z wielkogabarytową i półtechniczną technologią gazów syntetycznych, amoniaku, kwasu azotowego i mocznika (Puławy). Uczestniczyłam również w 3-miesięcznym stażu w firmie SPLAST Sp. z o.o. Sp.K. w Krośnie. Politechnika Rzeszowska oferuje także różnego rodzaju kursy czy szkolenia w zakresie technologii chemicznej.
Jakie zajęcia są szczególnie interesujące?
Moim zdaniem najbardziej interesujące były zajęcia w doskonale wyposażonych laboratoriach i te związane z realizowaniem zarówno pracy inżynierskiej, jak i magisterskiej. To właśnie wtedy mogłam połączyć wiedzę z praktyką, a w swojej pracy dyplomowej mogłam wykazać się kreatywnością i wykorzystać umiejętności nabyte podczas studiów. Uczelnia posiada nowoczesną aparaturę i pracownie, które umożliwiają studentom zdobywanie praktycznych umiejętności i doświadczeń, a także realizowanie projektów badawczych.
Ma Pani mentora lub opiekuna naukowego?
Obecnie mam opiekuna naukowego, tzw. promotora. Jest to dla mnie bardzo ważna osoba, dzieląca się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, które są niezbędne do osiągnięcia celów i założeń przy realizowaniu badań naukowych dążących do uzyskania stopnia naukowego.
Jaki rodzaj chemii czy specjalizacja najbardziej Panią interesuje?
Początkowo na studiach inżynierskich zajmowałam się technologią organiczną i tworzywami sztucznymi. Na studiach magisterskich wybrałam specjalność inżynieria materiałów polimerowych. Studia I i II stopnia pozwalały na zdobycie wiedzy w zakresie wytwarzania danych polimerów, ich właściwości oraz modyfikacji przez zmianę składu chemicznego, struktury i procesów wytwarzania. Tworzywa sztuczne są powszechnie stosowane w różnych dziedzinach życia, np. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronice, przemyśle opakowań, medycynie i wielu innych. Jednym z ważniejszych wyzwań w chemii tworzyw sztucznych i polimerów jest rozwój bardziej ekologicznych materiałów, które będą mniej szkodliwe dla środowiska. Obecnie zajmuję się lakierami proszkowymi, które dzięki braku zawartości lotnych związków organicznych LZO są ekologiczne w porównaniu z ciekłymi wyrobami powłokotwórczymi, a ich właściwości fizyko-mechaniczne są wysokie, przez co mogą znaleźć zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł samochodowy, materiały o wysokiej odporności na korozję lub warunki atmosferyczne itp.
Czy poświęcałaś dużo czasu na naukę?
Uważam, że najważniejsza jest równowaga. Człowiek, aby mógł być kreatywny i zadowolony ze swojej pracy musi mieć również czas na odpoczynek i czas na swoje pasje. Niemniej jednak, kiedy tempo życia jest bardzo szybkie, a zmiany zachodzą w szybkim tempie, nauka jest szczególnie ważna, aby utrzymać się na konkurencyjnym rynku pracy i rozwijać swoje zainteresowania. Dlatego poświęcanie czasu na naukę i doskonalenie swoich umiejętności jest kluczowe, jeśli chce się odnieść sukces i osiągnąć swoje cele.
Co jest najbardziej wymagające na tym kierunku studiów?
Technologia chemiczna to dziedzina, która zajmuje się przemysłowym wykorzystaniem procesów chemicznych do produkcji różnych produktów, jak leki, kosmetyki, tworzywa sztuczne, paliwa, a także innych substancji chemicznych. Kierunek ten wymaga wiedzy nie tylko w zakresie chemii, ale i fizyki, matematyki, biologii czy informatyki. Wymagana jest również umiejętność rozwiązywania problemów, analitycznego myślenia. Kierunek ten jest wymagający, ale przynosi wiele satysfakcji.
Nie samym studiowaniem się żyje, czyli jak się spędza wolny czas w Rzeszowie?
Rzeszów to piękne miasto pełne różnych atrakcji, które warto zobaczyć i doświadczyć. Jet tu piękny Rynek, Ratusz, Katedra i Wieża Ratuszowa. Można również pospacerować po okolicznych uliczkach, gdzie znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Spacer, bieganie, jazda na rowerze wzdłuż Wisłoka jest znakomitą opcją na spędzanie wolnego czasu. Tuż obok Politechniki Rzeszowskiej jest kino „Helios”. Amatorzy sportu mają do dyspozycji ściankę wspinaczkową, siłownie, squosha, kręgielnie, basen. Dodatkowo Politechnika Rzeszowska co roku organizuje Rzeszowskie Juwenalia, „NOC ODKRYWCÓW – VI Nocne Spotkania z Nauką” i wiele innych wydarzeń. Na Wydziale Chemicznym jest „studencka strefa wypoczynku i cichej nauki”, gdzie można wspólnie ze znajomymi spotkać się, pooglądać film czy po prostu się zrelaksować”.