Faktycznie kompletna, piękna zastawa stołowa może wydawać się czymś zbędnym w życiu studenckim czy w stanie kawalerskim. Tak jednak życie szybko płynie, że nim się obejrzymy, będziemy trzymać swoje dziecko na rękach, a teściowa zapyta, gdzie w tym roku urządzamy święta. W tej nowej sytuacji z pewnością będziemy marzyli, aby choć tę jedną sprawę mieć z głowy – nieszczęsną zastawę stołową.
Zastawa stołowa - podstawowe informacje
Zastawa stołowa powinna zawierać wszystkie naczynia i sztućce, jakich używamy podczas posiłku. Przede wszystkim są to różne rodzaje talerzy, na jakich podajemy dania gościom: duże na pierwsze danie i małe na przystawki bądź deser, miski głębokie i płytkie, a także wazy, półmiski, salaterki. Do tego dochodzą naczynia na napoje, głównie przy komplecie zastawy stołowej mamy do czynienia z filiżankami i kieliszkami, zdarzają się jednak czasem także pasujące do zestawu szklanki i kubki. Oczywiście nie można pominąć dzbanka i karafki, cukiernicy czy mlecznika. Często spotkać można się także z sosjerką, szczególnie w naszej sferze kulturowej – w końcu w czymś trzeba podać sos do klusek. Nie można zapomnieć także o odświętnych sztućcach. Najlepiej skompletować zestaw na sześć lub dwanaście osób, w zależności od potrzeb rodziny.
Jakie znaczenie ma materiał?
Elementy zastawy stołowej mogą być wykonane z szeroko pojętej ceramiki, czyli różnych mieszanin (najczęściej gliny) poddanych wypalaniu w wysokich temperaturach. Porcelana stanowi ceramikę najwyższej jakości i to ten materiał jest najbardziej pożądany w wytworach ceramicznych. Powinniśmy uważać na tańsze zamienniki takie jak porcelit czy fajans. Są one słabszej jakości i nie można być pewnym, czy tak jak w przypadku porcelanowych wyrobów, posłużą one nam od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Jeśli na poważnie chcemy już inwestować w zastawę, nie szukajmy tego, co tańsze, lecz to, co lepsze, a być może posłuży ona jeszcze naszym dzieciom, a nawet wnukom. Porcelanę od innych materiałów można odróżnić po tym, że jest cieńsza, a pod światło - prześwituje.
Ciekawą alternatywą klasycznej porcelany jest kamionka lub bone china. Kamionka jest nieprzezroczysta, kwasoodporna i bardzo wytrzymała. Zastawa stołowa z kamionki zdecydowanie będzie dobrym wyborem. Podobnie z bone china, inaczej nazywaną porcelaną kostną. Stanowi ona jedną z nowszych wariacji ceramicznych, jest niezwykle przejrzysta, plastyczna, cieniutka i bardzo efektowna. Oryginalnie dla uzyskania tak wspaniałych efektów używano kości bydlęcych (stąd nazwa), jednak dzisiaj się od tego odchodzi i w coraz to kolejnych rodzajach bone china stosuje się inne, bardziej etyczne rozwiązania.