Reklama

Ubezpieczenie na wyjazd – dla tych aktywnych i tych trochę mniej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ubezpieczenie na wyjazd – dla tych aktywnych i tych trochę mniej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Sezon zimowy to dla Ciebie pora, by wyjąć kurzące się na strychu narty i zaplanować szaleństwo na stoku? A może jesteś miłośnikiem innego rodzaju wypoczynku i wolisz uciec przed ujemnymi temperaturami w ciepłe kraje? Jakikolwiek sposób na spędzenie urlopu wybierzesz, warto zadbać o ochronę ubezpieczeniową podczas wyjazdu.

Urlop to czas beztroski, oderwania od rzeczywistości i codziennych problemów. A przynajmniej każdy chciałby, aby takim był, ale niestety nie wszystko da się przewidzieć. Choroba podczas wyjazdu za granicę? Wypadek na stoku? Uszkodzony sprzęt sportowy lub odwołana w ostatniej chwili impreza, na którą długo się szykowałeś? To tylko przykłady sytuacji, których wszyscy podróżujący woleliby uniknąć. Zamiast liczyć na łut szczęścia, można znaleźć ubezpieczenie turystyczne (https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/), które dobrze dobrane, pomoże Ci w każdych okolicznościach.

Ubezpieczenie turystyczne – dla kogo?

Nie każdy podróżujący zdaje sobie sprawę, że ubezpieczenie wyjazdu bynajmniej nie jest domeną wyłącznie aktywnych turystów czy osób unikających najpopularniejszych kurortów. Wręcz przeciwnie, polisa może Ci się przydać, nawet jeśli cały urlop zamierzasz spędzić na leżaku przy hotelowym basenie z drinkiem w ręku! Kto powinien o niej pamiętać w szczególności?

 1. Turyści wyjeżdżający całymi rodzinami – urlop z dziećmi to dla rodziców wystarczający stres, a co dopiero, gdy stanie się coś nieprzewidzianego i dorośli przykładowo wylądują w szpitalu. Dzięki ubezpieczeniu ich pociechom zostanie zapewniona konieczna opieka, a całej rodzinie bezpieczny powrót do domu.
 2. Osoby przewlekle chore – podstawowa opieka medyczna podczas wyjazdu niekoniecznie wystarczy tym turystom, którzy cierpią np. na astmę, cukrzycę czy nadciśnienie. Odpowiednie rozszerzenie polisy ubezpieczeniowej zapewni im bezpłatną pomoc w razie zaostrzenia się objawów ich choroby.
 3. Często podróżujący – jeden wyjazd w roku to dla Ciebie za mało i każdą wolną chwilę poświęcasz na dalsze lub bliższe podróże? Nie musisz zaprzątać sobie głowy kupowaniem nowej polisy za każdym razem. Wybierz ubezpieczenie turystyczne na cały rok i podróżuj bez ograniczeń!
 4. Uczestnicy imprez turystycznych – nieszczęśliwy wypadek tuż przed zaplanowanym wyjazdem, odwołany lot, zgubiony bagaż, zamknięty stok… pechowe sytuacje można mnożyć, a ich konsekwencje to nie tylko zepsuty urlop, ale też straty finansowe. Z odpowiednią polisą nie musisz się obawiać przynajmniej tych drugich.
Podczas urlopu pozwalamy sobie na więcej, co niestety często ma bolesne konsekwencje. Ubezpieczyciele przewidzieli taką okoliczność, oferując tzw. klauzulę alkoholową, czyli specjalne rozszerzenie polisy turystycznej, dzięki któremu ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, nawet jeśli do wypadku doszło, gdy znajdował się pod wpływem alkoholu – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Ubezpieczenie dla sportowców ekstremalnych i niedzielnych

Szczególnym rodzajem polisy turystycznej jest ubezpieczenie sportowe (https://mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe/), przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, dla podróżnych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Nie oznacza to jednak, że zadbać o nie powinni jedynie wyczynowcy, czy osoby uprawiające wyjątkowo niebezpieczne dyscypliny. Tego rodzaju polisa może się przydać:

 • snowboardzistom i narciarzom, dla których zwykły zjazd ze stoku to nuda, jak też amatorom jazdy po oślich łączkach;
 • surferom uwielbiającym łapać jak najwyższe fale, oraz miłośnikom sportów wodnych wybierającym relaksujące spływy kajakowe;
 • rowerzystom uwielbiającym długodystansowe podróże albo ekstremalne jazdy górskie, a także turystom lubiącym zwiedzać okolice na wypożyczonych dwóch kółkach;
 • alpinistom, dla których góry zaczynają się powyżej 2500 m n.p.m., ale również amatorom górskich spacerów niemającym ambicji zdobywania kolejnych szczytów.
Pamiętaj, że każda aktywność fizyczna, niezależnie od stopnia jej niebezpieczeństwa i poziomu zaawansowania turysty, może skończyć się w najlepszym razie bolesnym urazem, a w najgorszym poważną kontuzją wymagającą leczenia szpitalnego i długiej rehabilitacji. Nie czekaj na wypadek, lecz zadbaj wcześniej o odpowiednią ochronę, w zależności od rodzaju uprawianych sportów decydując się na polisę obejmującą:

 • pokrycie kosztów leczenia na odpowiednio wysoką sumę,
 • pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach i na wodzie,
 • ubezpieczenie NNW w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • rozszerzenie na wypadek uprawiania sportów ekstremalnych lub podwyższonego ryzyka.


Ubezpieczenie zdrowotne czy karta EKUZ?

Podróżując po Europie, możesz korzystać z ochrony gwarantowanej w ramach tzw. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ, którą możesz wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ, to rodzaj podstawowego zabezpieczenia, ponieważ zapewnia ona pomoc w ramach publicznej służby zdrowia dostępnej dla obywateli kraju, w którym przebywasz. Wynikają z tego jednak zasadnicze ograniczenia.

 1. EKUZ gwarantuje bezpłatną pomoc medyczną tylko w granicach przewidzianych w danym państwie. Oznacza to, że za część koniecznych świadczeń możesz być zmuszony zapłacić z własnej kieszeni.
 2. W zależności od systemu obowiązującego w danym kraju, EKUZ może pokrywać tylko część kosztów gwarantowanych świadczeń, resztę będzie musiał dopłacić sam pacjent.
 3. EKUZ nie pokrywa leczenia w placówkach prywatnych, a jedynie w ramach publicznej służby zdrowia, która w wielu krajach nie stoi na najwyższym poziomie.
 4. EKUZ nie pokrywa kosztów przeprowadzenia akcji ratowniczych oraz transportu medycznego do kraju. Te natomiast mogą być liczone w tysiącach euro.
Co z tego wynika? Choć karta EKUZ powinna być niezbędnym towarzyszem każdego wyjazdu, nie zastąpi ona prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w ramach polisy dla podróżnych. W tym ograniczeniem jest jedynie określona w polisie suma ubezpieczenia, dlatego warto wybrać jak największą, by mieć pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty zarówno leczenia za granicą, jak i późniejszej rehabilitacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE