reklama

Self storage - rewolucja w dziedzinie magazynowania

Opublikowano:
Autor:

Self storage - rewolucja w dziedzinie magazynowania - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANESamoobsługowe magazyny (tzw. self storage) to nowość na polskim rynku usług logistycznych, która napływa do nas z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. To przełomowe rozwiązanie w dziedzinie magazynowania, które znajduje użyteczność zarówno wśród firm jak i wśród osób prywatnych. Na czym polega jego fenomen?

Self storage – o co chodzi?

Przeciętna osoba z ulicy, zapytana o to czym jest self storage, zapewnie nie potrafiłaby udzielić odpowiedzi na to pytanie. Chyba, że osobą tą byłby mieszkaniec Wrocławia, Bydgoszczy lub Poznania, gdzie za sprawą firmy Stokado istnieje już łącznie 5 najpopularniejszych kompleksów magazynów samoobsługowych w Polsce. W całym kraju jest ich obecnie kilkanaście. To jednak ciągle bardzo niewielka liczba w porównaniu do ilości podobnych obiektów za granicą. Przykładowo, w Niemczech istnieje około 150 magazynów self storage, we Francji – ponad 300, a w Anglii – ponad 1000.

Najprościej mówiąc, idea self storage polega na wynajmowaniu komórek magazynowych w specjalnie tworzonych do celów wynajmu kompleksach magazynowych. Po zawarciu umowy klient otrzymuje indywidualny kod dostępu, dzięki któremu może bez ograniczeń korzystać z wynajętego magazynku.

Co można przechowywać w magazynach self storage? Dosłownie wszystko. Od drobnych rzeczy do przedmiotów o pokaźnych gabarytach, często nietypowych. Pracownicy firmy Stokado – polskiego lidera w tworzeniu magazynów samoobsługowych – przyznają, że przez ich magazyny przewinęły się przedmioty bardzo różnorodne. Zdarzyło się, że najemcy przechowywali np. butelki z winem, magazyn cygar, zabytkowy karawan dla firmy pogrzebowej czy dużych rozmiarów rzeźbę.

Magazyny self-storage najczęściej lokalizowane są w większych miastach, gdyż ułatwia to osiągnięcie skali działania zapewniającej próg rentowności. Poza tym, w dużych miastach istnieje ogólne większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Magazyny zazwyczaj lokowane są w miejscach, do których wygodnie i szybko dotrzeć z różnych punktów miasta samochodem bądź komunikacją miejską.

Self storage jako idealny magazyn dla małych i dużych firm

Firmy korzystające z magazynów samoobsługowych stanowią 40-50% ogółu korzystających klientów. Self storage to świetna alternatywa dla tradycyjnych magazynów, szczególnie z perspektywy mniejszych firm, dla których istotna jest optymalizacja kosztów przechowywania towaru. Polski rynek nieruchomości magazynowych jest stosunkowo ubogi w magazyny o małych rozmiarach, a wynajem większych powierzchni często przekracza możliwości finansowe niewielkich firm.

Self storage daje przedsiębiorcom możliwość wynajęcia powierzchni magazynowej, o której wielkości i formie sami mogą zadecydować. Wielkość udostępnianych powierzchni mieści się w granicach od 1 do 30 m2. Tej wielkości są np. powierzchnie magazynowe Stokado we Wrocławiu. Można wynająć pomieszczenie w budynku lub zewnętrzny kontener. W wynajętych komórkach magazynowych można przechowywać także przedmioty o dużych gabarytach i niestandardowej wadze. Nad bezpieczeństwem przechowywanych rzeczy czuwa stały, 24-godzinny monitoring, ochrona oraz system alarmowy. Co więcej, najemcy mają możliwość nieodpłatnego skorzystania z dostępnych w magazynach wózków transportowych, które znacznie ułatwiają operacje związane z przenoszeniem magazynowanych rzeczy oraz zakupić materiały pomocne przy pakowaniu, składowaniu i przenoszeniu takie jak kartony czy taśmy. Powierzchnię magazynową można wyjąć w krótkiej lub długiej perspektywie czasowej oraz w dowolnym momencie dokonać rezygnacji z wynajmu. Dostęp do magazynu jest możliwy 7 dni w tygodniu, o każdej porze dnia i nocy oraz jest nieograniczony czasowo. I co ważne – ceny wynajmu są stosunkowo niskie. Najmniejsze schowki można wynająć już za ok. 80 zł miesięcznie.

Magazyn

Klientami magazynów samoobsługowych często bywają także większe firmy. Do wynajmu najczęściej skłaniają ich nadwyżki magazynowe, brak miejsca na przechowywanie artykułów promocyjnych, narzędzi czy dokumentów. Z self storage chętnie korzystają również sklepy internetowe i firmy zajmujące się przeprowadzkami, celem czasowego przechowania własności ich klientów.

Self storage jako cenny magazyn dla przeciętnego Kowalskiego

Nie mniejsze potrzeby magazynowe mają również osoby prywatne, które stanowią drugą połowę klientów korzystających z self storage. Często niewielka powierzchnia mieszkania lub brak piwnic powoduje, że nie ma miejsca na przechowywanie przeróżnych domowych przedmiotów. Rzeczy używane sporadycznie bądź sezonowo (np. sprzęt narciarski), rzeczy pozostawione na tzw. „wszelki wypadek”, rzeczy archiwalne – to najczęstsza zawartość komórek magazynowych osób prywatnych w self storage. Magazyny samoobsługowe mogą być także przydatne osobom, które przeprowadzają remont mieszkania, wyjeżdżają za granicę bądź podejmują przeprowadzkę.

Self storage – szanse rozwoju w Polsce

Można przypuszczać, że rewolucja w magazynowaniu jaką niosą za sobą samoobsługowe magazyny przyjmie się w Polsce bardzo szybko. Główny dotychczasowy problem stanowi brak świadomości klientów o tym rozwiązaniu. Działalność branży self storage powinna zatem skupić się na dotarciu do potencjalnych klientów z informacją o możliwościach i zaletach płynących z wynajmu magazynów samoobsługowych.

Przyjmuje się, że popyt na magazyny samoobsługowe w dużej mierze zależny jest od cyklu gospodarczego. W okresach koniunktury powstaje wiele firm, które potrzebują powierzchni magazynowych, a osoby prywatne kupują więcej mieszkań i podejmują przeprowadzki. Z kolei w okresach spowolnienia firmy stawiają na oszczędności, na które może im pozwolić m.in. korzystanie z elastycznych form magazynowania.

Zauważalne są także pozytywne zmiany w mentalności polskiego społeczeństwa, które coraz bardziej ukierunkowują się na przestronność i uporządkowanie przestrzeni. Obserwowany jest również trend poszukiwania przez firmy mniejszych powierzchni magazynowych z elastycznym okresem wynajęcia. Wszystkie te czynniki mogą mieć duże znaczenie dla dalszego rozwoju rynku self storage w Polsce.

 

Autor: Ewa Brożyna – inż. logistyki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE