Pneumatyka w przemyśle

Opublikowano:
Autor:

Pneumatyka w przemyśle - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE W dzisiejszych czasach pneumatyka - mimo poważnej konkurencji ze strony napędów hydraulicznych czy mechanicznych - ciągle jest działem inżynierii, który ma niebagatelne znaczenie w instalacjach przemysłowych. Sprężone powietrze jako czynnik napędzający czy sterujący jest tanie i wygodne w użyciu, a zawory pneumatyczne są chętnie wykorzystywane, ze względu na ich wytrzymałość i prostotę działania. Nie może więc dziwić popularność takich rozwiązań w przemyśle.

Napędy pneumatyczne posiadają wiele zalet, których nie mają instalacje napędzane w inny sposób - postarajmy się pokrótce rozważyć, dlaczego polscy inżynierowie tak chętnie proponują takie rozwiązania, a rynek siłowników i zaworów pneumatycznych ciągle się rozwija.

 

Pneumatycznie znaczy tanio i wygodnie

Przypomnijmy - napędy pneumatyczne to takie, w których czynnikiem roboczym jest sprężony gaz, lub mieszanina gazów. Najczęściej, do tego typu instalacji angażuje się powietrze. I to właśnie ono stanowi główną zaletę takich napędów. Co zatem decyduje o popularności całej gamy sprzętów służących do tworzenia układów pneumatycznych?

W przeciwieństwie do innych czynników roboczych, czy paliw, powietrze jest najbardziej powszechnym środkiem napędzającym. Ponadto, jest to środek niezwykle czysty i bezpieczny ekologicznie zarówno jeśli chodzi o jego transport, jak i późniejszą pracę. Nie stanowi również problemu jego transport (szybko i na duże odległości) oraz przechowywanie - duża ściśliwość pozwala na zmagazynowanie na tej samej objętości dużo więcej czynnika roboczego, niż gdybyśmy stosowali przykładowo oleje. Warto dodać, że czynnik ten, przepływając przez rury czy zawory pneumatyczne, nawet w przypadku ich awarii nie grozi wybuchem i zanieczyszczeniem, ani też nie trzeba go wymieniać po zakończeniu pracy.

 

Napędy pneumatyczne w przemyśle


Pneumatyka w przemyśle stosowana jest niemal na każdym kroku. Dość powiedzieć, że powietrze właśnie odpowiada najczęściej za transport granulatu, czy w innych zmechanizowanych liniach produkcyjnych. Ponadto korzystają z niego obrabiarki CNC, chwytaki, maszyny pakujące czy prasy. Przypomnijmy, że popularne również są narzędzia działające w ten sposób, w tym młoty pneumatyczne czy wiertarki. Zaworów pneumatycznych używa się również do sterowania, co też jest niezwykle często wykorzystywane.

Podsumowując - zastosowanie pneumatyki w tak wielu gałęziach przemysłu nie może dziwić. Co więcej, ciężko sobie wyobrazić o ile utrudnione byłoby planowanie linii produkcyjnych i transportowych do dla różnego rodzaju surowców, gdyby nie wykorzystanie sprężonego powietrza, jako czynnika determinującego pracę całego układu. Mamy zatem złote czasy dla wszystkich, który produkują zawory pneumatyczne i inne elementy tych układów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE