Reklama

Licencja na drona - czyli jak legalnie zarabiać na pasji

Opublikowano: pt, 5 kwi 2019 11:00
Autor:

Licencja na drona - czyli jak legalnie zarabiać na pasji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Fotografowanie i nagrywanie z powietrza, które możliwe jest dzięki wykorzystaniu drona, znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Zapotrzebowanie na materiały filmowe i zdjęcia tego typu jest coraz większe, dlatego osoby ze smykałką do latania i zmysłem estetycznym mogą znaleźć ciekawe źródło dochodów. Jednak by zarabiać w ten sposób, niezbędna jest odpowiednia licencja.

Kiedy potrzebna jest licencja na drona?

Dron to niewielkie urządzenie latające, które pozwala na robienie zdjęć i nagrywanie filmów z lotu ptaka. Można o tego rodzaju technologiach przeczytać więcej na https://highlab.pl. Początkowo był to ciekawy gadżet, jednak obecnie wraz z rozwojem tej technologii, zwiększeniem konkurencyjności na rynku, a co za tym idzie większą dostępnością wysokiej jakości sprzętu, dron stał się pełnoprawnym narzędziem dla profesjonalistów. Co istotne, nie tylko filmowcy mają pożytek z tego rozwiązania. Takie branże, jak budownictwo, energetyka, bezpieczeństwo publiczne czy rolnictwo również korzystają z nowych możliwości, jakie zapewnia ten mały statek powietrzny.

Jak widać, możliwości, by zarabiać, jest bardzo dużo. Jednak jeśli chcemy robić to w pełni legalnie, polskie przepisy wymagają od nas posiadania specjalnej licencji. Przy tym warto pamiętać, że nie tylko latanie “zarobkowe” ograniczone jest przepisami. Stosowne uprawnienia wymagane są również wtedy, gdy dron waży więcej niż 600g oraz gdy loty mają odbywać się zdalnie. Innymi słowy, jedynie loty sportowe i rekreacyjne w zasięgu naszego wzroku i z dala od zabudowań są dozwolone bez ograniczeń.

Licencja na drona - jak zdobyć

Żeby móc ubiegać się o licencję, należy mieć przede wszystkim ukończone 18 lat w dniu przystąpienia do egzaminu. Tu można przeczytać więcej https://highlab.pl/licencja-na-drona-kto-i-kiedy-jej-potrzebuje/. Oprócz tego należy posiadać odpowiedni certyfikat, osób nieprzeszkolonych przez profesjonalistów nie dopuszcza się do zdawania.

Certyfikat zdobywa się w trakcie specjalistyczne kursu, który przygotowuje przyszłego operatora zarówno od strony praktycznej, jak i teoretycznej. Teoria dotyczy głównie przepisów dotyczących organizacji przestrzeni powietrznej, a także statków latających, ze szczególnym uwzględnieniem dronów. W tej części mogą zostać poruszone również tematy związane z warunkami atmosferycznymi czy prądami powietrza. Praktyka skupia się na szlifowaniu umiejętności pilotażu, również zdalnego (czyli poza zasięgiem wzroku). Koszt kursu, w zależności od danego ośrodka waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych.

 

Sam egzamin przebiega analogicznie i dotyczy zarówno kwestii teoretycznych, jak i wykonania zadań świadczących o opanowaniu sterowania.

Jako świeżo upieczeni operatorzy możemy ruszać bez przeszkód na komercyjny podbój przestworzy. Warto jednak pamiętać, że co kilka lat należy odnowić licencję, a także, że niezależnie od pozwoleń, w pobliżu takich miejsc jak lotniska czy jednostki wojskowe obowiązuje bezwzględny zakaz lotów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.