reklama

Kiedy uczeń może być skreślony z listy uczniów?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy uczeń może być skreślony z listy uczniów? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANESkreślenie z listy uczniów to najcięższa kara, jaka może spotkać każdego ucznia. Warunki jej stosowania są ogólnie określone w prawie oświatowym, a każda szkoła ma obowiązek zamieszczenia w swoim statusie informacji odnośnie tego, z jakich powodów i w jaki sposób wymierzenie tej kary może nastąpić. Sytuacja jest dość mocno skomplikowana, ponieważ prawo jest inaczej stosowane w przypadku uczniów objętych obowiązkiem szkolnym, a inaczej w przypadku uczniów takim obowiązkiem nie objętych. Rozróżnia się także sytuację szkół publicznych i niepublicznych. My skupimy się na najbardziej powszechnym przykładzie, czyli nieletnim uczniu szkoły publicznej.

Skreślenie, czyli przeniesienie

                W przypadku naszego ucznia nie ma możliwości, by był po prostu wyrzucony. Każdy młody człowiek musi wypełniać obowiązek szkolny. Dlatego decyzja o skreśleniu z listy uczniów oznacza dla niego de facto przeniesienie od innej szkoły. Decyzję o skreśleniu zawsze podejmuje dyrektor szkoły, a decyzję o przeniesieniu do rejonu właściwego lub eksmisji z rejonu właściwego do wskazanego podejmuje właściwy kurator oświaty.

Warunki skreślenia

                Jak już zostało powiedziane, skreślenie z listy uczniów to najcięższa i zarazem ostateczna kara, która nie jest lekko wymierzana. Jeśli podręczniki szkolne są regularnie przez ucznia zapominane w domu, nie jest to podstawa do wyrzucenia ze szkoły. Dokładne przesłanki zawsze znajdziemy w statucie danej szkoły, a przesłanki  ogóle to:

•             Stwarzanie przez ucznia sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jego samego, kolegów lub pracowników szkoły;

•             Dystrybucja substancji zakazanych wśród uczniów lub na terenie szkoły;

•             Korzystanie na terenie szkoły z substancji zabronionych;

•             Naruszanie nietykalności cielesnej innych uczniów i/lub pracowników szkoły;

•             Nieusprawiedliwionego opuszczania obowiązkowych i dodatkowych zajęć w kolejnym roku szkolnym;

•             Popełnienia przestępstwa kradzieży lub fałszowania dokumentów szkoły;

•             Porzucenia szkoły przy biernym zachowaniu rodziców;

•             W wyniku uprawomocnienia się w stosunku do ucznia wyroku sądu.

Jak widać, katalog przewinień, za które można zostać usuniętym ze szkoły, obejmuje tylko najcięższe przewinienia i recydywę. Warto zaznaczyć jednak, że do skreśleni z listy studentów dochodzi bardzo rzadko, także ze względu na liczne kruczki prawne związane z tym procederem. Samo porzucenie szkoły czy opuszczanie zajęć nie wystarczy. Dla tych przewinień konieczne jest odpowiednio jeszcze ignorowanie sprawy przez rodziców oraz powtarzanie się zjawiska w kolejnych latach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE