Reklama

Jazda na deskorolce – radość i zabawa

Opublikowano:
Autor:

Jazda na deskorolce – radość i zabawa - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży. Jazda na deskorolce sprzyja nauce utrzymania równowagi, poza tym kształtuje zręczność, zwinność i refleks. Aby nauczyć się prawidłowo i swobodnie poruszać na skateboardzie warto zadbać o dobry sprzęt i starannie dobierać poszczególne elementy deskorolki do stylu jazdy i możliwości użytkownika.

Typowa budowa deskorolki

Każdy skateboard składa się z kilku ważnych elementów, które mają wpływ na prędkość jazdy oraz jej styl. W zależności od potrzeb można kupić gotową deskorolkę lub zbudować ją samemu. Każda deskorolka składa się z następujących części: blatu, traków, kół, łożysk oraz elementów uzupełniających, tj. montażówki służące do montażu poszczególnych elementów.

Blat deskorolki

Blat popularnie zwany deckiem to podstawowa część deskorolki, na której stawiasz stopy. Zazwyczaj składa się on z 7 warstw drewna. Najlepszym materiałem do budowy decka jest drewno klonu kanadyjskiego. Szerokość deski determinuje styl jazdy. Obecnie używa się blatów o szerokości od około 18 do 23 centymetrów. Im węższy deck skate tym miejsca na stopy, lecz wówczas deska lepiej się kręci w trakcie wykonywania różnych robienia ewolucji. Im szerszy deck – tym trudniej wprawić deskę w rotacje, lecz łatwiej nauczyć się wykonywać tricki.Końcówki blatu są wygięte, dzięki czemu można ją podbijać do góry w celu wykonania ewolucji, czyli tricków typu shove it lub ollie. Kolejnym wygięciem deski jest wygięcie w poprzek, czyli tzw. concave, które sprzyja stabilności na blacie. Górna część decka została pokryta griptapem, czyli papierem zwiększającym przyczepność stóp.

Trucki – niezawodne połączenie koła z blatem

Traki to małe elementy montowane pod blatem deskorolki, które ułatwiają wykonywanie skomplikowanych tricków. Łączą one koła deskorolki z deckiem, dlatego pełnią niezwykle ważną rolę, gdyż odpowiadają m.in. za bezpieczeństwo użytkownika, a przede wszystkim zwrotność i skręcanie podczas jazdy. Traki wykonuje się głównie z wysokiej jakości aluminium. Mogą być wysokie lub niskie, przy czym trucki wysokie zapewniają większa prędkość, zaś niskie lepszą stabilizację w trakcie jazdy.

Różne rodzaje trucków

Wysokie trucki Light Academy marki Thunder mają specjalnie wydrążony otwór, dzięki czemu truck jest super lekki. Z kolei trucki kalifornijskiej marki Independent uznane za jedne z najlepszych, charakteryzują się wysoką jakością materiałów i starannością wykonania.

Kingpiny – tradycyjne łączenie

W deskorolce stosuje się trucki  z tradycyjnymi śrubami, zwanymi kingpin. Kingpiny to największe śruby, które łączą trak z deckiem. Typowy trak składa się z dwóch głównych części  - baseplate’u  przykręcanego do blatu oraz hangera służącego do mocowania kół. Więcej informacji na temat trucków znajdziesz na stronie https://deskshop.pl/sprzet-na-lad/deskorolka/traki

Koła do deskorolek

Kółka do deski montuje się na truckach za pomocą łożysk. Koła wykonane najczęściej z poliuretanu, a ich średnica wynosi ok. 53-54 mm. Natomiast koła o większej średnicy wykorzystuje się do jazdy na rampach. Montuje się je na truckach za pomocą włożonych do środka łożysk.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE