Reklama

Jakie fosforany spożywcze są stosowane podczas produkcji żywności? Sprawdzamy „listę E”

Opublikowano: śr, 3 kwi 2019 09:00
Autor:

Jakie fosforany spożywcze są stosowane podczas produkcji żywności? Sprawdzamy „listę E” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Produkcja żywności to proces, w którym wykorzystuje się wiele naturalnych i sztucznych substancji. Ich obecność wpływa na jakość produktów dlatego warto wiedzieć, jakie konserwanty są stosowane do wytwarzania konkretnej żywności.

Czym są dodatki do żywności?

Przemysł spożywczy korzysta z zarówno naturalnych, jak i sztucznych dodatków do żywności. Lista substancji dopuszczona do dozwolonego użytku jest ściśle określona prawem unijnym. Zgodnie z nim dodatki do żywności to produkty, które nie są normalnie spożywane, ale są celowo dodawane ze względów technologicznych. Możemy je podzielić na cztery grupy: mieszanki aromatyzujące, barwniki, emulgatory oraz konserwanty.

Barwniki – jaka jest ich rola?

Barwniki spożywcze to substancje nadające lub przywracające barwę produktom spożywczym. W produkcji stosuje się zarówno barwniki naturalne jak i sztuczne. Pierwsze z nich są pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Powstają one w procesie ekstrakcji liści, kwiatów, korzeni i owoców, czy też tkanki mięśniowej i krwi. Możemy wyróżnić takie grupy barwników jak karotenoidy, chlorofile, czy betaniny. Do naturalnych barwników zaliczane są także karmele i melanoidy. Poza nimi wyróżniamy także substancje identyczne z naturalnymi, które mają taką samą strukturę, ale zostały uzyskane w procesie chemicznym. Ostatnią grupą barwników są te uzyskane w warunkach laboratoryjnych.

Konserwanty – by wydłużyć przydatność

Kolejną grupą dodatków do żywności są konserwanty. To związki chemiczne, które powodują przedłużenie terminu przydatności do spożycia żywności oraz zapobiegają rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Na „liście E” konserwanty mieszczą się w zakresie E200-E299. Je także możemy podzielić na substancje naturalne i chemiczne. W pierwszej grupie znajdziemy chociażby kwas sorbowy lub mrówkowy. Pierwszy z nich jest stosowany w lemoniadach i winach. Hamuej on rozwój pleśni i drożdży, a jego skuteczność wzrasta w obecności soli kuchennej czy fosforanów. Kwas sorbowy utrzymuje też wilgoć, dlatego stosuje się go przy produkcji serów, czekolad, czy mrożonych pizz. Kwas mrówkowy natomiast jest stosowany ze względu na silne właściwości grzybobójcze.

Fosforany spożywcze – jak wpływają na wygląd produktów?

Kolejną grupą związków, które wykazują właściwości konserwujące i stabilizujące to fosforany spożywcze. Ich szeroki zakres właściwości sprawia, że są stosowane zarówno jako konserwanty, stabilizatory, emulgatory, czy przeciwutleniacze. Klikając w ten link dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. W produkcji żywności stosuje się osiem fosforanów spożywczych. Są to: kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia, magnezu, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Trzy ostatnie kategorie stosuje się w produkcji wyrobów mięsnych. Oprócz wydłużania terminu przydatności do spożycia, odpowiadają także za wiązanie wody podczas obróbki termicznej, co zwiększa wagę produktu. Fosforany spożywcze poprawiają także wygląd wędlin, dzięki czemu wydają nam się one bardziej atrakcyjne i smakowite.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.