reklama

Jak ogłosić upadłość firmy?

Opublikowano:
Autor:

Jak ogłosić upadłość firmy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEKiedy działalność gospodarcza nie ma płynności gospodarczej i nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec dostawców czy klientów, może zdecydować się na ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa. W tym celu trzeba jednak podjąć kilka konkretnych kroków. W dodatku wiele zależy od tego, jaką formę działalności się prowadzi.

W jaki sposób można ogłosić upadłość w przypadku JDG?

Jeśli sytuacja finansowa firmy jest bardzo niekorzystna, a wierzyciele oczekują natychmiastowej spłaty, to często jedynym rozsądnym krokiem jest ogłoszenie upadłości. Niestety warunkiem jest spłacenie przynajmniej części długów. To odróżnia przedsiębiorcę od konsumenta, który może uzyskać umorzenie długu bez posiadania odpowiednich możliwości finansowych. Okazuje się, że istnieje rozwiązanie tego problemu, które jest dostępne również dla osób prowadzących firmę i znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej. Więcej przydatnych informacji na temat ogłoszenia bankructwa i upadłości przez przedsiębiorców można uzyskać na stronie internetowej https://wyzerujdlugi.pl/blog/jak-oglosic-upadlosc-firmy/.

Jakie warunki musisz spełnić, aby ubiegać się o ogłoszenie upadłości firmy?

Najważniejsze jest to, aby przedsiębiorca był całkowicie niewypłacalny finansowo. Ten stan zostanie osiągnięty, gdy od pewnego czasu właściciel firmy nie opłaca zobowiązań, których się podjął, ale też, gdy zobowiązania przewyższają posiadany majątek. Dokładnie reguluje tę kwestię ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że niewypłacalność powinna trwać ponad 3 miesiące, a do tego liczba wierzycieli nie powinna być mniejsza niż dwóch.

Składanie wniosku o upadłość

Aby w ogóle móc starać się o uzyskanie statusu upadłości firmy trzeba złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Istnieje także warunek, który mówi, że powinno to nastąpić w ciągu 30 dni od chwili, kiedy pojawiła się podstawa do tego. Zatem przeoczenie lub zignorowanie problemu może sprawić, że ta alternatywa przestanie być możliwa do zrealizowania. W dodatku ustawa podkreśla, że niedostosowanie się do tego terminu będzie traktowane jako złamanie prawa, co z kolei skutkuje konsekwencjami prawnymi takimi, jak np. niemożność prowadzenia firmy.

Kto jest uprawniony do ogłoszenia upadłości działalności gospodarczej?

Przepisy nie wskazują tego, jak duża musi być firma, aby możliwe było ogłoszenie jej upadłości, dlatego też bez problemu mogą starać się o to zarówno przedsiębiorcy posiadający duże działalności, jak i osoby prowadzące jednoosobowe działalności. Brak ograniczeń wynika przede wszystkim stąd, że upadłość mogą ogłosić także konsumenci czy osoby prawne. Właściciele zarejestrowanych w CEIDG spółek również otrzymują możliwość składania wniosku. Jednak niestety nie wszyscy, gdyż prawo wskazuje jedynie na osobowe spółki handlowe oraz spółki partnerskie. W pozostałych przypadkach trzeba szukać innych możliwości.

Możliwość zgłoszenia do sądu niewypłacalności danej firmy ma także wierzyciel, członek zarządu lub też wspólnik.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE