Grupa inwestycyjna – wspólne pomnażanie oszczędności

Opublikowano:
Autor:

Grupa inwestycyjna – wspólne pomnażanie oszczędności - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Podobno co dwie głowy to nie jedna, a w grupie siła. Te zasady nieobce są inwestycjom, które nierzadko opierają się na idei wspólnego pomnażania oszczędności. Jako przykład można wskazać grupy inwestycyjne w postaci funduszy, które gromadzą kapitał od wybranego grona inwestorów. Taka strategia umożliwia wypracowanie zysku nawet przy stosunkowo niewielkich oszczędnościach.

Według definicji grupa inwestycyjna w postaci funduszu inwestycyjnego jest wykorzystywaną na szeroką skalę metodą zbiorowego lokowania środków pieniężnych, które wpłacają tzw. uczestnicy funduszu – inwestorzy. Niektóre fundusze zakładają nawet możliwość wpłat w postaci papierów wartościowych. W ramach takiej grupy inwestycyjnej mogą działać nie tylko pojedyncze osoby prywatne, ale również osoby prawne – przedsiębiorstwa, miasta, gminy, a także podmioty i jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Początki grupowych funduszy inwestycyjnych

Koncepcja wspólnego pomnażania oszczędności w ramach grupy inwestycyjnej narodziła się w Holandii już w II połowie XVIII wieku – za jej twórcę uważa się holenderskiego kupca i pośrednika Abrahama van Ketwicha. Przez wiele lat idea funduszy była domeną Holendrów, gdyż pierwszy nieholenderski fundusz powołano dopiero w XIX wieku w Wielkiej Brytanii.

Fundusze otwarte i zamknięte

Podstawowy podział funduszy inwestycyjnych rozróżnia fundusze otwarte oraz zamknięte. Te pierwsze są grupami inwestycyjnymi, w których liczba jednostek uczestnictwa może ulegać zmianom. Oznacza to, że na różnych etapach działalności mogą dołączać do nich nowi inwestorzy. Natomiast zamknięte fundusze inwestycyjne charakteryzuje niezmienna liczba tytułów uczestnictwa – certyfikatów inwestycyjnych. W Polsce funkcjonuje ponadto forma pośrednia, czyli Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty – w skrócie SFIO.

Dzisiaj nawet osoby operujące niewielkim kapitałem i doświadczeniem mogą bezpiecznie lokować swoje oszczędności z gwarancją pewnego zysku. Alternatywą dla pomnażania oszczędności w ramach grupy inwestycyjnej w postaci funduszu może być chociażby zakup obligacji korporacyjnych od emitenta osiągającego dobre wyniki finansowe. Przykład takich instrumentów znajdziecie na stronie Big.biz.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE