Czym jest moda ekologiczna?
Pod pojęciem “ekologiczna moda” kryje się kilka różnych aspektów. Pierwszym z nich jest nie co, ale, jak i w jakich ilościach kupujemy. Warto przyjrzeć się więc swoim zakupom odzieżowym i sprawdzić, czy aby na pewno kupujemy tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli rządzi nami impuls, dobrym pomysłem będzie przygotowywanie list zakupowych i kupowanie wyłącznie rzeczy, które się na nich znajdują. Wystarczy przed nadejściem nowego sezonu przejrzeć szafę i zorientować się, czy czegoś nam nie brakuje.
Ubrania ekologiczne, czyli uniwersalne
Rzeczy, które są wyłącznie odpowiedzią na przemijające trendy, powinny stanowić jedynie dodatek do naszej garderoby. Jej bazą powinny być zaś basicowe, uniwersalne rzeczy (np. gładkie T-shirty), dzięki którym stworzymy wiele różnych stylizacji. Dobrze, jeśli będą one pochodzić od świadomych marek, które produkują odzież w Polsce – w ten sposób wesprzemy rodzimą gospodarkę. Lokalnych firm z tak zwanego segmentu slow fashion powstaje coraz więcej, a zatem jest z czego wybierać! Pamiętaj przy tym, że Twoja decyzja zakupowa naprawdę ma znaczenie.
Ekologiczne ubrania wysokiej jakości
W praktyce ekologiczne ubrania to także te, które powstają z wysokogatunkowych materiałów. T-shirty naprawdę dobrej jakości przetrwają w Twojej szafie znacznie dłużej niż najtańsze koszulki z sieciówek. Wybieraj odzież z tkanin naturalnych lub sztucznych, w których procesie produkcji stosuje się bezpieczne dla środowiska metody. Przykładem takich materiałów są np. len, bawełna organiczna czy tencel. Sprawdzić warto także, czy dana rzecz posiada certyfikat potwierdzający zachowanie określonych standardów podczas pozyskiwania włókien lub procesu produkcji ekologicznego ubrania. Trzy najpopularniejsze certyfikaty, które weryfikują ekologiczność odzieży, to:
- OEKO-TEX STANDARD 100 świadczący o tym, iż oznaczona nim odzież nie zawiera niektórych substancji szkodliwych dla zdrowia,
- GOTS (Global Organic Textile Standard) potwierdzający, że dany materiał został wyprodukowany z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowniczych,
- Eco label zapewniający, że ilość substancji niebezpiecznych dla ludzi i środowiska w materiale jest ograniczona do minimum.
Moda ekologiczna z drugiej ręki
Jeśli nie chcesz, aby Twoja garderoba była obciążeniem dla środowiska, staraj się kupować także odzież z drugiej ręki. Liczba secondhandów (zarówno stacjonarnych, jak i online), w których można wyszperać prawdziwe perełki, ciągle rośnie. Satysfakcja ze sweterka czy spodni kupionych za dużo niższą cenę jest zaś ogromna! Jeśli przy pierwszej wizycie w sklepie z odzieżą używaną nie znajdziesz niczego dla siebie, nie zniechęcaj się. W takich miejscach naprawdę często można znaleźć rzeczy niezniszczone lub nawet nienoszone, jeszcze z metkami. Tworzenie odpowiedzialnej szafy składającej się z ekologicznych ubrań to dobra decyzja dla Ciebie i naszej planety. W tym procesie z pewnością pomogą Ci powyższe wskazówki. Wprowadź je w życie i przekonaj się, że nie jest to trudne. Powodzenia!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.