Reklama

Dlaczego warto dbać o jakość życia rodzinnego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego warto dbać o jakość życia rodzinnego? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Rodzina to pierwotne środowisko człowieka. Jest miejscem jego wychowania i wzrastania. To w niej ludzie nabywają pierwszych umiejętności i uczą się wypełniania ról życiowych. Z uwagi na ważne zadania rodziny, nie wystarczy sam fakt jej istnienia. Żeby była godnym środowiskiem życia jej członków, powinna charakteryzować się odpowiednią jakością. Dlaczego warto dbać o jakość życia rodzinnego? Odpowiedź zawarto w artykule.

Dlaczego rodzina jest taka ważna?

O doniosłej roli rodziny w życiu każdego człowieka świadczą liczne cytaty o rodzinie, pochodzące z rozmaitych dzieł literackich, tekstów religijnych, przemówień, czy przypowieści ludowych. Rodzina jest najbardziej podstawą grupą społeczną, która prowadzi do powstania więzi silniejszych niż w jakiejkolwiek innej wspólnocie. Nic dziwnego, że od lat inspiruje działaczy społecznych, przywódców duchowych i politycznych, a także pisarzy, poetów i artystów na całym świecie. Rodzina zabezpiecza podstawowe potrzeby psychologiczne i bytowe człowieka, dostarcza wzorców tworzenia relacji i postępowania. Daje poczucie bezpieczeństwa i oparcia, do którego można uciekać się w trudnych sytuacjach życiowych. Zapewnia niezbędne warunki bytowe, dzięki którym można w spokoju poświęcić się zabawie, nauce oraz poznawaniu nowych ról społecznych.

Czym jest jakość życia rodzinnego i co na nią wpływa?

Jakość zawiera w sobie pewną doskonałość, która przeciwstawia się bylejakości, przypadkowości i tandecie. Na jakość życia składa się wiele czynników, które sprawiają, że dana osoba ocenia swoją sytuację mniej lub bardziej pozytywnie. Wysoka jakość życia charakteryzuje się poczuciem spełnienia i satysfakcji. To, w jaki sposób rodzina wypełnia swoje funkcje i zadania, będzie z kolei wpływać na ocenę jakości życia rodzinnego. Jej głównym wyznacznikiem będą przede wszystkim silne i wartościowe więzi, oparte na akceptacji i miłości. Na standard życia rodziny w dużej mierze wpływa sytuacja finansowa i warunki mieszkaniowe. Nie bez znaczenia jest także sposób spędzania wolnego czasu, wykształcenie rodziców i ich podejście do pracy i nauki, a także wierność wyznawanym wartościom i pielęgnowanie obyczajów i tradycji.

Jak dbać o jakość życia rodzinnego? Relacje na pierwszym miejscu

Satysfakcjonujące życie rodzinne opiera się na pozytywnych relacjach. Silne więzi potrafią skutecznie wynagrodzić panujące w domu niedostatki materialne. Z kolei wysoki status finansowy, nie może być substytutem wartościowych więzi rodzinnych. Dlatego w celu podniesienia jakości życia rodziny, warto skupić się na więziach łączących jej członków. Dobre relacje rodzinne wzmacniają poczucie celu i sensu życia. Wsparcie członków rodziny pomaga stawić czoło trudnym sytuacjom i jest nieocenione podczas podejmowania ważnych decyzji. Wspólne przeżywanie sukcesów, porażek oraz ważnych wydarzeń rodzinnych wspiera poczucie własnej wartości i przynależności społecznej. Z kolei zdrowa bliskość emocjonalna w rodzinie, uzdalnia ludzi do tworzenia wartościowych związków, opartych na akceptacji i zrozumieniu.

Jak dbać o więzi rodzinne?

  • Dobre więzi rodzinne opierają się na pielęgnowaniu wartości. Najważniejsze spośród nich to:
  • bezwarunkowa miłość – okazywana za sam fakt istnienia danej osoby, bez względu na jej zachowanie, osiągnięcia czy wygląd;
  • akceptacja – czyli przyjmowanie każdego członka rodziny takim, jaki jest;
  • troskliwa uwaga – poświęcenie czasu i wysiłku na dostrzeżenie potrzeb drugiego człowieka;
  • empatia – współodczuwanie radości i smutków, trwanie przy sobie w każdej sytuacji;
  • szacunek – respektowanie odrębności i decyzji każdego członka rodziny;
  • dialog – komunikacja pełna otwartości, nastawiona na jednoznaczny przekaz treści, bez manipulacji, obwiniania, porównywania i zawstydzania.

Tworzenie dobrych relacji rodzinnych wymaga czasu i wytrwałości. Jest codziennym wysiłkiem, na który składają się drobne gesty, konsekwentnie wdrażane nawyki oraz nieustanna otwartość na drugiego człowieka.

Dlaczego warto dbać o jakość życia rodzinnego? Kilka słów podsumowania.

Odpowiedź na pytanie: dlaczego warto dbać o jakość życia rodzinnego, jest tak złożona i wieloaspektowa jak cała rzeczywistość rodzinna. Wysoka jakość życia rodziny jest dla jej członków źródłem dobrostanu mentalnego, fizycznego, duchowego i emocjonalnego. Pozwala człowiekowi postrzegać siebie jako członka wartościowej wspólnoty, której wsparcie pomoże mu stawić czoło w trudach codzienności. Dlatego też dbanie o jakość życia rodzinnego to nie tylko możliwość, ale także ważny obowiązek każdego człowieka. Silne i zdrowe więzi, to bowiem podstawa szczęścia w rodzinie, w środowisku rówieśniczym, sąsiedzkim, szkolnym, zawodowym, a w konsekwencji w całym społeczeństwie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy