Dlaczego rodzina jest taka ważna?
O doniosłej roli rodziny w życiu każdego człowieka świadczą liczne cytaty o rodzinie, pochodzące z rozmaitych dzieł literackich, tekstów religijnych, przemówień, czy przypowieści ludowych. Rodzina jest najbardziej podstawą grupą społeczną, która prowadzi do powstania więzi silniejszych niż w jakiejkolwiek innej wspólnocie. Nic dziwnego, że od lat inspiruje działaczy społecznych, przywódców duchowych i politycznych, a także pisarzy, poetów i artystów na całym świecie. Rodzina zabezpiecza podstawowe potrzeby psychologiczne i bytowe człowieka, dostarcza wzorców tworzenia relacji i postępowania. Daje poczucie bezpieczeństwa i oparcia, do którego można uciekać się w trudnych sytuacjach życiowych. Zapewnia niezbędne warunki bytowe, dzięki którym można w spokoju poświęcić się zabawie, nauce oraz poznawaniu nowych ról społecznych.
Czym jest jakość życia rodzinnego i co na nią wpływa?
Jakość zawiera w sobie pewną doskonałość, która przeciwstawia się bylejakości, przypadkowości i tandecie. Na jakość życia składa się wiele czynników, które sprawiają, że dana osoba ocenia swoją sytuację mniej lub bardziej pozytywnie. Wysoka jakość życia charakteryzuje się poczuciem spełnienia i satysfakcji. To, w jaki sposób rodzina wypełnia swoje funkcje i zadania, będzie z kolei wpływać na ocenę jakości życia rodzinnego. Jej głównym wyznacznikiem będą przede wszystkim silne i wartościowe więzi, oparte na akceptacji i miłości. Na standard życia rodziny w dużej mierze wpływa sytuacja finansowa i warunki mieszkaniowe. Nie bez znaczenia jest także sposób spędzania wolnego czasu, wykształcenie rodziców i ich podejście do pracy i nauki, a także wierność wyznawanym wartościom i pielęgnowanie obyczajów i tradycji.
Jak dbać o jakość życia rodzinnego? Relacje na pierwszym miejscu
Satysfakcjonujące życie rodzinne opiera się na pozytywnych relacjach. Silne więzi potrafią skutecznie wynagrodzić panujące w domu niedostatki materialne. Z kolei wysoki status finansowy, nie może być substytutem wartościowych więzi rodzinnych. Dlatego w celu podniesienia jakości życia rodziny, warto skupić się na więziach łączących jej członków. Dobre relacje rodzinne wzmacniają poczucie celu i sensu życia. Wsparcie członków rodziny pomaga stawić czoło trudnym sytuacjom i jest nieocenione podczas podejmowania ważnych decyzji. Wspólne przeżywanie sukcesów, porażek oraz ważnych wydarzeń rodzinnych wspiera poczucie własnej wartości i przynależności społecznej. Z kolei zdrowa bliskość emocjonalna w rodzinie, uzdalnia ludzi do tworzenia wartościowych związków, opartych na akceptacji i zrozumieniu.
Jak dbać o więzi rodzinne?
- Dobre więzi rodzinne opierają się na pielęgnowaniu wartości. Najważniejsze spośród nich to:
- bezwarunkowa miłość – okazywana za sam fakt istnienia danej osoby, bez względu na jej zachowanie, osiągnięcia czy wygląd;
- akceptacja – czyli przyjmowanie każdego członka rodziny takim, jaki jest;
- troskliwa uwaga – poświęcenie czasu i wysiłku na dostrzeżenie potrzeb drugiego człowieka;
- empatia – współodczuwanie radości i smutków, trwanie przy sobie w każdej sytuacji;
- szacunek – respektowanie odrębności i decyzji każdego członka rodziny;
- dialog – komunikacja pełna otwartości, nastawiona na jednoznaczny przekaz treści, bez manipulacji, obwiniania, porównywania i zawstydzania.
Tworzenie dobrych relacji rodzinnych wymaga czasu i wytrwałości. Jest codziennym wysiłkiem, na który składają się drobne gesty, konsekwentnie wdrażane nawyki oraz nieustanna otwartość na drugiego człowieka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.