Reklama

5G jako internet domowy? Dlaczego nie!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

5G jako internet domowy? Dlaczego nie! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

PROMOWANE Nie każdy użytkownik ma możliwość zainstalowania w swoim domu szybkiego łącza światłowodowego. Korzystanie z niego może okazać się utrudnione zwłaszcza na terenie polskich wsi oraz małych miast. Warto wtedy zdecydować się na nowoczesny internet mobilny 5G, który sprawdzi się nie tylko w telefonie, lecz także jako łącze domowe.

Czym jest internet 5G?

5G to technologia internetu mobilnego najnowszej, piątej generacji. Do udostępniania sygnału w sieci służą przewody światłowodowe oraz łącza radiowe wykorzystujące fale o wysokich częstotliwościach. Internet 5G cechuje się podobnymi parametrami jak stacjonarna sieć światłowodowa – dorównuje jej zwłaszcza pod względem prędkości oraz stabilności.

Dlaczego internet 5G sprawdzi się jako łącze domowe?

Jeżeli użytkownik znajduje się w zasięgu sieci 5G, wtedy taki internet świetnie nadaje się do stworzenia domowej sieci Wi-Fi. Wystarczy w tym celu umieścić kartę SIM w modemie lub routerze z funkcją modemu, a następnie odpowiednio skonfigurować urządzenie.

Najlepiej do używania technologii mobilnej 5G w domu sprawdzają się routery z zewnętrzną anteną, które pomagają uzyskać silny sygnał. Dzięki zastosowaniu repeatera będzie on równie mocny w każdej części domu.

Zawrotna prędkość internetu

Użytkownicy korzystający z domowego internetu 5G mogą liczyć na sporą prędkość pobierania i wysyłania danych. Już teraz download wynosi 600 Mb/s, a w niedalekiej przyszłości ma wzrosnąć nawet do 20 Gb/s. Prędkość wysyłania również jest wysoka – osiąga obecnie do 100 Mb/s, a docelowo zwiększy się do 10 Gb/s.

Tak szybki internet pozwala szybko pobierać i wysyłać pliki, a także wykorzystywać łącze do nauki czy rozrywki. Technologię 5G można polecić zwłaszcza do takich czynności jak:

  • oglądanie filmów w wysokiej jakości HD, 4K i 8K,
  • granie w gry internetowe,
  • korzystanie z serwisów do strumieniowego słuchania muzyki,
  • streamowanie,
  • zdalna nauka i praca,
  • prowadzenie rozmów wideo oraz wideokonferencji,
  • oglądanie transmisji na żywo w telewizji internetowej.


Niezawodna stabilność łącza internetowego

Internet 5G jest przystosowany do używania w tym samym czasie przez wielu użytkowników. Z domowego łącza Wi-Fi stworzonego przy użyciu sieci 5G mogą więc jednocześnie korzystać wszyscy członkowie rodziny oraz zaproszeni goście.

Z siecią bezprzewodową 5G można połączyć się za pomocą różnych urządzeń – komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, smartfonów, konsol do gier czy telewizorów Smart TV. Internet 5G zachowuje wysoką prędkość nawet w sytuacji, kiedy z danego nadajnika korzysta wiele mieszkańców danej miejscowości.

Warto przy tym pamiętać, że udostępniany przez operatorów internet mobilny jest objęty limitami transferu danych. Dlatego chcąc używać go jako łącza domowego, warto wybrać ofertę z możliwie jak największym pakietem gigabajtów. Pozwoli to uniknąć wyczerpania się transferu przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. W takiej sytuacji zazwyczaj internet mocno zwalnia, co uniemożliwia jego dalsze używanie.

Niski PING

Sporą zaletą internetu 5G jest również niski PING, czyli parametr określający opóźnienia w transmisji danych internetowych. Może on wynieść 1–4 ms (milisekund), co stanowi przełom w stosunku do wcześniejszej technologii 4G, gdzie PING osiąga średnio 30–40 ms. Dzięki temu pozytywną różnicę odczują zwłaszcza gracze, którzy mogą liczyć na płynną rozrywkę i zwiększenie swoich szans w rywalizacji. Niski PING zadowoli również streamerów oraz użytkowników telewizji internetowej.

Szybki, stabilny i niemal nielimitowany internet 5G oferuje m.in. Netia. Operator proponuje użytkownikom dwa pakiety transferu danych – 500 GB oraz 1000 GB. Tak duży limit pozwala używać sieci 5G jako internetu domowego. W cenie abonamentu klient otrzymuje nowoczesny router Wi-Fi na cały okres trwania umowy, czyli 24 miesiące. Sprawdź internet 5G na stronie Netii i zobacz, czy interesująca cię lokalizacja znajduje się w zasięgu sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE