Na Podkarpaciu do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2023 roku przystąpiło 15 594 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących), ponadgimnazjalnych (4-letnich techników, szkół artystycznych oraz branżowych szkół II stopnia) oraz trzech obywateli Ukrainy.
W tym roku egzaminy maturalne odbyły się w dwóch formułach.
- W Formule 2023. Do tych egzaminów przystąpili tegoroczni absolwenci 4-letnich liceów ogólnokształcących. To pierwszy rocznik, który – po latach przerwy –skończył 8-letnią szkołę podstawową.
- W Formule 2015 (tzw. stary system) maturę zdawali tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli 4-letnie technikum. To ostatni rocznik, który uczył się w gimnazjach. Tę maturę zdawali również absolwenci szkół branżowych II stopnia oraz abiturienci ze starszych roczników.
W całej Polsce maturę 2023 zdało 84,4 proc. maturzystów, 11,3 proc. maturzystów nie zdało jednego z przedmiotów obowiązkowych. Te osoby będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego. 4,3 proc. maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości. Kolejne podejście będą mieli dopiero za rok.
Maturę z języka polskiego zdało 97 proc. zdających (98 proc. osób, które pisały maturę w Formule 2023 oraz 95 proc. tych, którzy pisali maturę w Formule 2015), z matematyki 88 proc. (94 proc. osób, które pisały maturę w Formule 2023 oraz 70 proc. tych, którzy pisali maturę w Formule 2015). Pisemną maturę z języka angielskiego zdało aż 98 proc.
Na Podkarpaciu
Według danych zaprezentowanych przez CKE na Podkarpaciu średni wynik procentowy z egzaminów pisemnych z: języka polskiego na poziomie podstawowym to 66 proc., matematyki - 71,74 proc., a języka angielskiego - 81,92 proc. Zdawalność w całym województwie wyniosła 85 proc.Zdawalność na Podkarpaciu:
Sprawdź w naszej galerii najlepsze szkoły z formuły 2023. Wiele placówek może pochwalić się 100-procentową zdawalność.
Egzamin dojrzałości 2023. Co dalej?
Do egzaminu poprawkowego mogą podejść tylko uczniowie, którym podwinęła się noga na jednym przedmiocie. Taki absolwent musi do piątku, 14 lipca złożyć do dyrektora szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Początek o godz. 9. Ci, którzy nie zdali więcej niż jednego egzaminu, kolejny (najszybszy) termin mają dopiero w maju 2024 roku.
Harmonogram rekrutacji na studia. Pamiętaj o tym obowiązku
Rekrutacja na uczelnie odbywa się online. Jeżeli chodzi o harmonogram, to trzeba go śledzić na stronie konkretnej placówki. Po otrzymaniu wyników maturalnych warto od razu zrobić jedną rzecz – mianowicie wprowadzić je do systemu rekrutacji na daną uczelnię. Dzięki temu szkoła będzie mogła obliczyć liczbę punktów uzyskaną w procesie rekrutacyjnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.