reklama
reklama

Perseidy 2024. Pokaz spadających gwiazd już wkrótce! Kiedy i gdzie najlepiej obserwować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva - fot. poglądowe.

Perseidy 2024. Pokaz spadających gwiazd już wkrótce! Kiedy i gdzie najlepiej obserwować? - Zdjęcie główne

Perseidy, nazywane również "łzami św. Wawrzyńca", rozświetlą niebo nad Polską w sierpniu. | foto Canva - fot. poglądowe.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACHPerseidy, nazywane również "łzami św. Wawrzyńca", rozświetlą niebo nad Polską w sierpniu. Czym są i kiedy nastąpi ich maksimum? Sprawdź, jak i gdzie najlepiej podziwiać niezwykłe zjawisko spadających gwiazd.
reklama

Perseidy to jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów, który można obserwować każdego lata. Ich pojawienie się na niebie to efekt przechodzenia Ziemi przez obszar przestrzeni kosmicznej, w którym znajdują się drobne fragmenty komety 109P/Swift-Tuttle. Zjawisko to jest najlepiej widoczne na półkuli północnej i trwa od 17 lipca do 24 sierpnia.

Jak i kiedy obserwować Perseidy?

W 2024 roku noc z 12 na 13 sierpnia będzie najdogodniejszym momentem do obserwacji Perseidów, kiedy to w ciągu godziny można zaobserwować nawet kilkadziesiąt meteorów. Wówczas radiant roju, czyli punkt na niebie, z którego meteory wydają się wychodzić, znajdzie się wysoko nad horyzontem. Do obserwacji nie są potrzebne żadne specjalistyczne urządzenia – wystarczy gołe oko i ciemne, bezchmurne niebo.

Choć największa aktywność roju przypadnie właśnie na tę noc, warto śledzić niebo również przed i po tym terminie, gdyż jasne smugi pozostawiane przez meteory mogą być widoczne przez cały okres aktywności roju. Aby maksymalnie cieszyć się tym kosmicznym widowiskiem, najlepiej udać się poza miasto, z dala od sztucznego oświetlenia.

Obserwacje najlepiej prowadzić po północy, kiedy gwiazdozbiór Perseusza, z którego wydają się wylatywać meteory, jest wysoko na niebie. Księżyc w pierwszej kwadrze nie powinien zbytnio przeszkadzać, choć jego blask może lekko utrudnić widoczność słabszych meteorów.

Skąd pochodzą Perseidy?

Perseidy związane są z kometą 109P/Swift-Tuttle, która okrąża Słońce co 133 lata, zostawiając za sobą chmurę pyłu i drobin skalnych. Te fragmenty materii, wchodząc w atmosferę Ziemi z prędkością nawet 72 km/s, spalają się, tworząc charakterystyczne jasne smugi, nazywane potocznie "spadającymi gwiazdami". Warto również wiedzieć, że nazwa "Perseidy" pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego startują meteory. Zjawisko to było znane już 2000 lat temu i obserwowane przez starożytne cywilizacje.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama