Kilka uwag na temat pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny dostaliśmy od Aleksandry Serafin, uczennicy drugiej klasy w Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni.
Duże wymagania
Uwagę przykuwają przede wszystkim jej duże, różowe kwiaty, które tworząc okazałe grona, zwisają z długich (30-40 cm), elastycznych pędów. Pojawiają się one w lutym lub marcu i zdobią roślinę przez kilka tygodni, a następnie przekształcają się w okrągłe, ciemne owoce, pozostające na pędach przez całe lato. - Niestety, nie zawsze będziemy mogli je podziwiać, gdyż medinilla ma naprawdę wysokie wymagania i zakwitnie tylko wtedy, kiedy uda się nam je spełnić - mówi Ola.W uprawie oczekuje przede wszystkim bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz lekko wilgotnej, żyznej, przepuszczalnej, próchniczej gleby o kwaśnym odczynie pH. Trzeba przy tym pamiętać, że w okresie kwitnienia nie wolno roślinie zmieniać miejsca ani ustawienia względem światła, gdyż wtedy może szybko zrzucić pąki kwiatowe. Należy również usuwać przekwitłe kwiatostany, gdyż oprócz tego, że szpecą roślinę, to również osłabiają jej kwitnienie. Medinilla osiąga duże rozmiary i obficie kwitnie, dlatego w sezonie wegetacyjnym potrzebuje systematycznego zasilania, najlepiej nawozami do roślin kwasolubnych.
Mało wody
Niełatwe jest również zapewnienie roślinie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, gdyż jej oczekiwania są w tym zakresie dość szczególne. W okresie wegetacyjnym preferuje wysokie temperatury (22-30ºC) i podwyższoną wilgotność powietrza. Należy ją dość często zraszać lub postawić w pobliżu doniczki nawilżacz powierza. W zimie (listopad-luty) medinillę najlepiej przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosić ok. 15ºC (nie mniej niż 10ºC). W tym okresie należy zaprzestać jej nawożenia i ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum.- Mimo to uroda kwiatów jest tak niespotykana, że jeśli tylko mamy możliwość, warto skusić się na zakup medinilli wspaniałej, nawet jeśli będzie miała stanowić jedynie sezonową ozdobę naszego mieszkania
- zaznacza Ola Serafin.
Ze względu na swoje rozmiary (przewieszające się dookoła pędy) i urodę medinilla wspaniała najlepiej prezentuje się jako pojedyncza roślina, umieszczona na specjalnym kwietniku w głównej części mieszkania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.