Reklama

Julia Wlazło ze szkoły w Weryni o pielęgnacji pieniążka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum prywatne

Julia Wlazło ze szkoły w Weryni o pielęgnacji pieniążka - Zdjęcie główne

- Jeżeli roślina stoi w ciemniejszym miejscu, to dajemy jej jeszcze mniej nawozu, ponieważ może się po prostu spalić - nadmienia Julia ze szkoły w Weryni. | foto Archiwum prywatne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PO GODZINACH Julia Wlazło z 3 klasy Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni mówi o pielęgnacji pieniążka. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Pilea peperomiowata zwana pieniążkiem jest uznawana za roślinę przynoszącą szczęście i bogactwo. Jej urocze, okrągłe liście przypominają kształtem monety, dlatego właśnie tę roślinę potocznie nazywa się pieniążkiem. Jakie ta ciekawa roślina ma wymagania i jak ją pielęgnować?

Zastosowanie

- Pilea jest rośliną bardzo dekoracyjną i łatwą w uprawie. Nie ma dużych wymagań i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych - mówi Julia z ZSA-E w Weryni. Szybko się rozrasta, a jej intensywnie zielone liście prezentują się pięknie w każdym wnętrzu. Pieniążek będzie świetnie wyglądać jako wyeksponowana pojedyncza roślina, a także doskonale wkomponuje się w grupę innych roślin doniczkowych.

Jakie stanowisko?

Pieniążek najlepiej rośnie w jasnym pomieszczeniu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Przy zbyt małym świetle jego liście ciemnieją i roślina będzie się wyciągała w poszukiwaniu światła. Przy zbyt dużej dawce bezpośredniego światła słonecznego może być narażona na poparzenie liści.

- Dlatego stanowisko powinno być dobrze naświetlone, a światło musi być rozproszone. Jeżeli roślinę postawimy w jednym miejscu to, żeby roślina nam się mocno zagęszczała, puszczała więcej krótkich liści – obracamy ją co 1-2 dni tak, żeby nie musiała szukać słońca - podkreśla Julia. 

Formowanie pokroju

Roślina ma lekko przewieszający się pokrój. Młode rośliny mają formę kępiastą, a starsze często gubią dolne liście, ich łodyga drewnieje i wyrastają nieco w górę, co sprawia, że nabierają drzewkowatego wyglądu. Kiedy tylko zauważymy, że roślina zaczyna rosnąć w górę, warto od razu zacząć usztywniać łodygę palikiem. Dzięki temu pilea będzie miała ładny pokrój i nie będzie się wyginać.

Czasami liście się wykręcają i wywijają. Jest to normalne, jeżeli liść dopiero się rozwija, ale może też się dziać w takim przypadku, jak roślina ma za mokro lub ma za dużo słońca. Gdy liście są zwinięte, może to świadczyć o tym, że jest za suche powietrze. Dlatego musimy zadbać o to, żeby powietrze było wilgotne.

Podlewanie i nawożenie

Podlewamy wtedy, gdy ziemia nam przeschnie. Możemy też podlewać regularnie co 2-3 dni, ale bardzo niewielką ilością wody. Tak, żeby po prostu nie przelać naszej rośliny, ponieważ to jest główna przyczyna śmierci pieniążka. Najlepiej podlewać wodą odstaną, deszczówką, jeżeli podlewamy wodą z kranu, to czasami pojawiają się białe plamy na liściach.

Podłoże dla pieniążka powinno być mocno przepuszczalne i żyzne. Można do jego uprawy wykorzystać ziemię uniwersalną, wymieszaną z piaskiem w proporcji 3:1. Na dnie doniczki dobrze jest zrobić warstwę drenażową (z keramzytu, żwiru lub kawałków gliny).

Roślinę nawozimy systematycznie co tydzień, zmniejszoną dawką, jaka jest zalecana na opakowaniu. - Jeżeli roślina stoi w ciemniejszym miejscu, to dajemy jej jeszcze mniej nawozu, ponieważ może się po prostu spalić. Łatwo jest przenawozić tę roślinę - przypomina Julia.

Pilea jest rośliną bezpieczną dla zwierząt domowych. Można ją bez obaw uprawiać, gdy w mieszkaniu znajduje się kot, pies czy inne zwierzątko. Jest to roślina niezwykle przyjazna zarówno dla ludzi, jak i czworonożnych przyjaciół.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy