Jest to po prostu rój meteorów. Ziemia przedziera się przez pył, który pozostawiła po sobie przelatująca w pobliżu kometa. Niewielkie elementy wpadające do atmosfery przypominają krótkie błyski. Zjawisko obserwowane z naszej planety może sprawiać wrażenie „spadających gwiazd”, jednak w rzeczywistości są to meteoroidy, czyli okruchy skalne.
ZOBACZ TAKŻE: Policja o środowym zdarzeniu na DK 9 w Widełce
Kiedy możemy je zaobserwować?
Spektakl trwa od 17 lipca, jednak jego kumulacja występuje w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy do atmosfery wpada nawet kilkadziesiąt meteoroidów jednocześnie, dzięki czemu zjawisko jest wyjątkowo widoczne i spektakularne.Dzisiejszego wieczoru największą aktywność „spadających gwiazd” prognozuje się pomiędzy godziną 21 a północą, jednak ze względu na położenie naszego kraju, w Polsce najlepszy efekt zobaczymy w drugiej połowie nocy.
Jak przygotować się do obserwacji?
Obserwowanie Perseidów nie wymaga użycia sprzętu ani specjalnego przygotowania. Wystarczy poszukać w swojej okolicy miejsca, które leży jak najdalej od sztucznego, miejskiego oświetlenia. Im ciemniejsze jest niebo, tym lepsza będzie widoczność.Doskonała będzie łąka, puste pole wśród wiejskich terenów lub inny, niezabudowany teren. Na czas podziwiania zjawiska warto zrezygnować z używania smartfona, którego światło zaburza adaptację wzroku do ciemności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.