reklama

Wielki Piątek i post ścisły. Nie wszyscy muszą się stosować do tego zakazu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Wielki Piątek i post ścisły. Nie wszyscy muszą się stosować do tego zakazu - Zdjęcie główne

W Wielki Piątek obowiązuje post ilościowy i jakościowy. | foto pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LIFESTYLEWielki Piątek to szczególny dzień w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. W tym dniu, który upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, obowiązuje post ścisły. Są jednak wyjątki. Jakie?
reklama

To dzień zadumy, modlitwy i pokuty, a także czas na przestrzeganie duchowych zasad, w tym tych dotyczących wstrzemięźliwości od pokarmów.

 

Zasady postu ścisłego

Post ścisły w Kościele rzymskokatolickim obowiązuje dwa razy do roku – w Środę Popielcową i właśnie w Wielki Piątek. W tym dniu katolicy są zobowiązani do wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa (dozwolone są jedynie ryby) oraz ograniczenia liczby posiłków do trzech: jednego obfitego i dwóch lekkich. Jest to czas, który ma na celu duchowe oczyszczenie oraz refleksję nad męką Chrystusa.

Kto jest zwolniony z postu?

Post ścisły obowiązuje wszystkich dorosłych wiernych, czyli osoby w wieku od 18 do 60 roku życia. Istnieje jednak wyjątek – osoby chore lub w złym stanie zdrowia mogą być zwolnione z obowiązku przestrzegania postu. Zamiast tego, mogą stosować tzw. post jakościowy lub ilościowy, czyli dostosowany do ich kondycji fizycznej i zdrowotnej.

reklama

Wstrzemięźliwość od mięsa i wzgląd na młodszych

Oprócz ograniczenia w spożywaniu posiłków, w Wielki Piątek obowiązuje również wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych, co dotyczy osób od 14. roku życia. Zasada ta ma na celu symboliczne oddzielenie czasu radości od czasu smutku, związanym z męką Jezusa.

Liturgia Męki Pańskiej – kulminacja Wielkiego Piątku

Wielki Piątek to również jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Zamiast niej, wierni gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej, która jest pełna powagi i zadumy. Najważniejszym momentem tego obrzędu jest adoracja krzyża, który symbolizuje ofiarę Chrystusa na krzyżu i jego miłość do ludzi.

reklama

Wszystko to ma na celu głęboką refleksję nad cierpieniem Zbawiciela i przypomnienie o Jego męce, która była kluczowym momentem w historii zbawienia. W tym dniu wierni łączą się w modlitwie, wspólnie przeżywając najważniejsze wydarzenia związane z Wielkanocą.

Wielki Piątek to czas wyjątkowy, pełen duchowej głębi i refleksji. Post ścisły, który w tym dniu obowiązuje, ma na celu oczyszczenie ciała i umysłu, aby lepiej przeżyć tajemnicę męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Choć zasady postu są ściśle określone, istnieją wyjątki dla osób, które z powodu zdrowia nie są w stanie ich przestrzegać. Cały dzień kończy się Liturgią Męki Pańskiej, która przypomina o cierpieniu Zbawiciela i daje możliwość głębokiego przeżycia tej niezwykłej chwili w Kościele.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo