Reklama

Wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie” w Majdanie Królewskim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

KULTURA W piątek, 17 września, w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim odbył się wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie”. Wzięła w nim udział młodzież szkolna z terenu gminy Majdan Królewski oraz wójt Jerzy Wilk.

Wernisaż wystawy wpisał się w wydarzenie historyczno - społeczno - kulturalne upamiętniające 78. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie.

Prelekcję dla młodzieży na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę” wygłosił prof. nadzw. dr. hab. Adam Kulczycki – wykładowca akademicki; działacz i publicysta kresowy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie.

- Wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie” przedstawia martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej

- powiedział Adam Kulczycki i dodał:

- Została ona przygotowana przez: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM oraz Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie.

Staram się, aby docierała do szerokiego grona odbiorców. Wystawie towarzyszy prelekcja na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”.

Przy okazji promowałem książkę „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”, którą można było nabyć podczas spotkania w Majdanie Królewskim. Główne podziękowania należą się panu Jerzemu Wilkowi, wójtowi gminy Majdan Królewski, który wraz dyrektorem i z pracownikami GOK z wielką życzliwością i starannością włączył się w zorganizowanie wystawy i prelekcji. Byłem ogromnie zbudowany postawą młodzieży, która ochoczo słuchała prelekcji o bolesnych losach Polaków na Kresach. 

Jak zauważył prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresów, 11 i 12 lipca 1943 r. w ponad stu pięćdziesięciu wsiach, osadach i majątkach na Wołyniu nacjonaliści ukraińscy zamordowali ponad osiem tysięcy Polaków. Doszło do mordów w świątyniach między innymi w Porycku, dziś Pawliwka i Kisielinie.

Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem: ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią; gwałcono kobiety. 

- W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 160 tys. polskich obywateli.

Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób. W domach, w zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, w kościołach. Na Kresach zginęło bardzo dużo księży, ponad 160 z rąk ukraińskich nacjonalistów. Za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej bezpośrednią odpowiedzialność ponosi główny dowódca UPA, Roman Szuchewycz

- dodał prof. Kulczycki. 

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli, która stanowiła apogeum antypolskiej czystki etnicznej, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorami wydarzenia historyczno - społeczno - kulturalnego w  Majdanie Królewskim byli: Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Świętego Bartłomieja Apostoła w Majdanie Królewskim, Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie, Urząd Gminy w Majdanie Królewskim, Gminny Ośrodek Kultury w Majdanie Królewskim.

Odbyła się też promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu” (red: Osadczy Włodzimierz, Kulczycki Adam).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy