Reklama

- Sam nie zdziałałbym wiele - mówi Jarosław Mazur, nauczyciel z Kolbuszowej, który został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA Jarosława Mazura z Kolbuszowej nikomu nie trzeba przedstawiać. Charyzmatyczny, zawsze uśmiechnięty i z sercem na dłoni, tak w kilku słowach można go opisać. Prawdziwy "człowiek orkiestra", bo i tak można o nim powiedzieć, dostał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Jarosław Mazur uczy muzyki w kolbuszowskiej jedynce. Po godzinach zamienia się w ludowego muzykanta. Jest harmonistą w grupie Hancia i Slavko i basistą w zespole Raniżowianie. Na jego facebookowym i instagramowym profilu możemy podejrzeć jak radzi sobie za obiektywem apartu. Co jakiś czas raczy swoich obserwujących pięknymi ujęciami przyrody, ludzi, czy nietuzinkowych ujęć z codziennego życia. Pokazuje przez swoje zdjęcia swój niebanalny punkt widzenia. Przypomnijmy, że Jarosław Mazur zaprezentował swoje zdjęcia na wystawie w Cmolasie w 2018 roku Po Sandomierskiej Puszczy. 

A w lipcu 2019 roku  Jarosław Mazur wsiadł na skuter i objechał całą Polskę, aby jeszcze więcej osób dowiedziało się o potrzebach jego uczennicy Karoliny z Kolbuszowej Dolnej. Dziewczynka potrzebowała ortez na nogi (łusek).

 

O przyznanym wyróżnieniu rozmawiamy z Jarosławem Mazurem. Podkreśla, że odznaczenie przyjął z radością i dodał:

- Nie pracuję dla laurów i nagród, jednak sam fakt takiego wyróżnienia cieszy. Długi czas to co robiłem nie było dostrzegane co czasem napawało lekką goryczą. W ciągu ostatnich kilku lat otrzymałem nagrodę marszałka województwa podkarpackiego za działalność kulturalną, nagrodę burmistrza Kolbuszowej o podobnym tytule, a także Srebrny Krzyż Zasługi. Teraz doszła do tego odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest to pewien dorobek, a także świadectwo, że jest się zauważonym

- mówi nasz rozmówca. Działalność Jarosława Mazura przebiega dwutorowo. Są to działania w społeczności łemkowskiej wraz z zespołami Hudacy, Micne Zila, Dosbajka oraz Hancia i Sławko. Jeśli chodzi o kulturę polską to przede wszystkim jest to praca w szkole.

- Od 1989 roku uczę muzyki w jedynce i chyba zdążyłem wychować parę generacji śpiewaków. Inną gałęzią jest moje muzykowanie w zespołach, które pielęgnują muzykę naszych Przodków. Grałem w kapeli Jana Marca, Jana Cebuli. Długi czas byłem akordeonistą i basistą u Pogody. Akompaniowałem różnym kołom gospodyń. Nadal gram z Cmolasianami no i oczywiście basuję w kapeli Raniżowianie. Mile wspominam współpracę z Krystyną Mazurkiewicz i jej Lesiakami z Raniżowa. Sporo z tych rzeczy nagrywałem. Zebrałem pokaźną bibliotekę nagrań muzyki instrumentalnej, gwary i śpiewu. Szczególnie ważnym projektem była Kocirba. Wspólnie odkrywaliśmy tam korzeń muzyki naszych przodków. Przywróciliśmy tradycyjny tutejszy sposób gry na trzech instrumentach. Serce rośnie patrząc jak ten pomysł został podchwycony i nastąpił powrót do tradycyjnego muzykowania

- słyszymy od Jarosława Mazura.  

Odznaczenie dla Jarosława Mazura

W poniedziałek (23 stycznia) w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej Jarosław Mazur odebrał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Medal wręczył Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP w obecności Jana Zuby, burmistrza Kolbuszowej. Odznaczenie przyznane zostało w ubiegłym roku dla członków Grupy Folklorystycznej Seniorów „Ziemia Podkarpacka” oraz osób współpracujących.

Odznaki w 29 października 2022 roku otrzymali:

  • Wanda i Zygmunt Chmielowiec,
  • Celina i Józef Garbaccy,
  • Danuta Róg,
  • Antoni Marek,
  • Anna Płaza,
  • Teodozja Hałdaś,
  • Maria Kupczyk,
  • Kazimierz Wróblewski,
  • Zenona Chodorowska,
  • Krystyna Mazurkiewicz.
Honorowe odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej nadane zostało przez Piotra Glińskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Wszystkim wymienionym bardzo dziękuję. Sam nie zdziałałbym wiele 

- podkreśla Jarosław Mazur. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy