Jarosław Mazur uczy muzyki w kolbuszowskiej jedynce. Po godzinach zamienia się w ludowego muzykanta. Jest harmonistą w grupie Hancia i Slavko i basistą w zespole Raniżowianie. Na jego facebookowym i instagramowym profilu możemy podejrzeć jak radzi sobie za obiektywem apartu. Co jakiś czas raczy swoich obserwujących pięknymi ujęciami przyrody, ludzi, czy nietuzinkowych ujęć z codziennego życia. Pokazuje przez swoje zdjęcia swój niebanalny punkt widzenia. Przypomnijmy, że Jarosław Mazur zaprezentował swoje zdjęcia na wystawie w Cmolasie w 2018 roku Po Sandomierskiej Puszczy.
A w lipcu 2019 roku Jarosław Mazur wsiadł na skuter i objechał całą Polskę, aby jeszcze więcej osób dowiedziało się o potrzebach jego uczennicy Karoliny z Kolbuszowej Dolnej. Dziewczynka potrzebowała ortez na nogi (łusek).
O przyznanym wyróżnieniu rozmawiamy z Jarosławem Mazurem. Podkreśla, że odznaczenie przyjął z radością i dodał:
- Nie pracuję dla laurów i nagród, jednak sam fakt takiego wyróżnienia cieszy. Długi czas to co robiłem nie było dostrzegane co czasem napawało lekką goryczą. W ciągu ostatnich kilku lat otrzymałem nagrodę marszałka województwa podkarpackiego za działalność kulturalną, nagrodę burmistrza Kolbuszowej o podobnym tytule, a także Srebrny Krzyż Zasługi. Teraz doszła do tego odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest to pewien dorobek, a także świadectwo, że jest się zauważonym
- mówi nasz rozmówca. Działalność Jarosława Mazura przebiega dwutorowo. Są to działania w społeczności łemkowskiej wraz z zespołami Hudacy, Micne Zila, Dosbajka oraz Hancia i Sławko. Jeśli chodzi o kulturę polską to przede wszystkim jest to praca w szkole.
- Od 1989 roku uczę muzyki w jedynce i chyba zdążyłem wychować parę generacji śpiewaków. Inną gałęzią jest moje muzykowanie w zespołach, które pielęgnują muzykę naszych Przodków. Grałem w kapeli Jana Marca, Jana Cebuli. Długi czas byłem akordeonistą i basistą u Pogody. Akompaniowałem różnym kołom gospodyń. Nadal gram z Cmolasianami no i oczywiście basuję w kapeli Raniżowianie. Mile wspominam współpracę z Krystyną Mazurkiewicz i jej Lesiakami z Raniżowa. Sporo z tych rzeczy nagrywałem. Zebrałem pokaźną bibliotekę nagrań muzyki instrumentalnej, gwary i śpiewu. Szczególnie ważnym projektem była Kocirba. Wspólnie odkrywaliśmy tam korzeń muzyki naszych przodków. Przywróciliśmy tradycyjny tutejszy sposób gry na trzech instrumentach. Serce rośnie patrząc jak ten pomysł został podchwycony i nastąpił powrót do tradycyjnego muzykowania
- słyszymy od Jarosława Mazura.
Odznaczenie dla Jarosława Mazura
W poniedziałek (23 stycznia) w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej Jarosław Mazur odebrał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Medal wręczył Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP w obecności Jana Zuby, burmistrza Kolbuszowej. Odznaczenie przyznane zostało w ubiegłym roku dla członków Grupy Folklorystycznej Seniorów „Ziemia Podkarpacka” oraz osób współpracujących.Odznaki w 29 października 2022 roku otrzymali:
- Wanda i Zygmunt Chmielowiec,
- Celina i Józef Garbaccy,
- Danuta Róg,
- Antoni Marek,
- Anna Płaza,
- Teodozja Hałdaś,
- Maria Kupczyk,
- Kazimierz Wróblewski,
- Zenona Chodorowska,
- Krystyna Mazurkiewicz.
- Wszystkim wymienionym bardzo dziękuję. Sam nie zdziałałbym wiele
- podkreśla Jarosław Mazur.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.