Reklama

Poród sceniczny

Opublikowano:
Autor:

Poród sceniczny - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

KULTURA Brawami na stojąco oklaskiwano uczennice kolbuszowskiego LO. Dziewczęta, po dziewięciu miesiącach przygotowań, w miniony piątek (24 czerwca) zaprezentowały się publiczności na deskach MDK w Kolbuszowej.

– Sztuka ta jest finałem projektu innowacji pedagogicznej w naszej szkole – wyjaśniał jeszcze przed rozpoczęciem spektaklu Dariusz Fus, dyrektor LO im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. – Przez prawie dwa lata odbywały się u nas warsztaty teatralne. Głównym celem tego projektu było poznawanie zagadnień związanych z teatrem i aktorstwem. Chodziło również o przełamywanie swoich słabości, przede wszystkim tremy – dodał dyrektor Fus.

O czym opowiada napisana w 1625 roku sztuka, wyjaśnia Grzegorz Wójcicki, reżyser spektaklu: – Opowiada ona o losach Enrica, rozpustnika i zbrodniarza, oraz Paula, z pozoru skromnego pustelnika, na których Szatan zastawia okrutną pułapkę. Bohaterowie, stąpając po krainie z pogranicza jawy i snu, podejmują próbę zrozumienia sensu tego zdarzenia.

Jak przyznaje reżyser, prace nad spektaklem trwały prawie dziewięć miesięcy. – Można powiedzieć, że doszło do porodu scenicznego – mówi Grzegorz Wójcicki. – Ostatni czas to były dziesiątki godzin spędzonych na przygotowaniach. Spotykaliśmy się często, bo nawet po pięć godzin dziennie – dodaje reżyser i podkreśla, że wybierając tekst do zaprezentowania go publiczności, zależało mu na tym, aby był to tekst piękny. – Chcieliśmy, aby był to tekst, który wyraża to, co dzisiaj jest zagrożone. Ludzkie istnienie sprowadzane jest dzisiaj tylko do spraw fizjologicznych, materialnych. Człowiek bardzo daleko odszedł od Boga – dodaje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE