Reklama

Magiczna moc święconki

Opublikowano:
Autor:

Magiczna moc święconki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją, udamy się do kościołów na poświęcenie pokarmów. O czym nie powinniśmy zapomnieć, szykując swój koszyczek? Czy współczesna święconka różni się znacząco od tej przygotowywanej przez naszych przodków? Jaką symbolikę mają święcone przez nas pokarmy?

Zwyczaj święcenia pokarmów tak naprawdę ma korzenie pogańskie. W Polsce tradycja ta na dobre zadomowiła się w wieku XIV. Od samego początku zwracano szczególną uwagę na dobór produktów do święcenia. Ten nigdy nie mógł być przypadkowy, gdyż każda potrawa miała swoje przypisane znaczenie.

W trosce o zbiory
Święconka Lasowiaków znacząco nie różniła się od tej, którą przygotowujemy współcześnie. Koszyk pełen potraw w sobotni poranek szykowała gospodyni domowa. – Podobnie jak dzisiaj do święconki wkładano wędzonkę, chleb, sól, jaja, chrzan. Dodatkowo pojawiało się też masło, ser biały, zboża oraz ziemniaki. Nasi przodkowie dbali o to, by poświęcić to wszystko, co później na wiosnę mieli zasadzić. Chcieli po prostu, by wszystko w polu im się udało – wyjaśnia Urszula Rzeszut-Baran, etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Więcej w Korso nr 12/23.03.2016

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE