Na szczęście przepisami na przepyszne dania podzieliły się z nami panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
Pieczeń rzymska
Składniki:
- 1 kg wieprzowego mięsa mielonego
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 kajzerka
- 6 jajek
- 2 łyżeczki suszonej natki pietruszki lub 1 pęczek świeży
- 2 łyżki kaszy manny
- 1/2 łyżeczki majeranku
- mleko do namoczenia bułki
- sól, pieprz, masło i bułka tarta do formy
4 jajka ugotować na twardo w osolonej wodzie, ostudzić i obrać. Kajzerkę namoczyć w wodzie. Mięso mielone przełożyć do dużego naczynia, wbić 2 jajka. Dodać kaszę mannę, przecisnąć przez praskę czosnek, dodać startą cebulę i odciśniętą bułkę. Masę doprawić solą, pieprzem oraz majerankiem i wsypać natkę pietruszki. Całość wyrobić ręcznie. 1/2 masy przełożyć do keksówki (ok. 10x30 cm). Wzdłuż formy wyłożyć ugotowane jajka i przykryć resztą masy. Piec około 45 min w temperaturze 180 oC pod przykryciem z folii aluminiowej, następnie usunąć ją i piec przez kolejne 45 minut. Wyjąć, dobrze ostudzić i chłodzić ok. 12 godzin. Pokroić w plastry.
Pasztet wielkanocny
- 0,5 kg wołowiny
- 0,5 kg wieprzowiny
- 0,5 kg drobiu
- 0,5 kg podrobów drobiowych
- 1/3 selera
- 2 marchewki
- 1 pietruszki
- 1 cebula
- 6 ząbków czosnku
- 1 szklanka wody
- 4 jajka
- przyprawy: 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, łyżeczka pieprzu, 2 łyżeczki soli
Mięso wraz z podrobami włóż do garnka i zalej wodą. Dodaj warzywa i gotuj aż do miękkości. Ugotowane warzywa oraz mięso zmiel i przełóż do miski. Dodaj jajka i wymieszaj. Przełóż mięso do formy i piecz w piekarniku 80 min.
Chrzan świąteczny
- średniej wielkości laska chrzanu
- 1/2 szklanki śmietany
- jajko
- 2 łyżki octu
- 2 łyżki cukru
- łyżka masła
- szczypta soli
Wymieszać ocet, cukier i masło z odrobiną gotowanej wody. Dodać utarty chrzan. Rozkłócić jajo ze śmietaną i wlać do pozostałych składników. Zagotować i przez chwilę trzymać na małym ogniu i ochłodzić.
Nie nadaje się do długiego przechowywania.
Konfitura z żurawiny
- 500 g świeżej żurawiny
- 1/3 szklanki wody
- 3/4 szklanki cukru
- skórka i sok z połowy cytryny
Żurawinę dokładnie umyj i pozbądź się niedojrzałych oraz zepsutych owoców. Wodę wlej do garnka, dosyp cukier, wymieszaj i gotuj przez kilka minut do uzyskania gęstego syropu. Następnie dodawaj wszystkie owoce i duś przez kilkanaście minut, dokładnie mieszając. Zetrzyj skórkę z połowy cytryny i wyciśnij sok, dodaj do owoców. Konfiturę gotuj do momentu, aż odparuje większość wody. Jeszcze gorącą przełóż do wyparzonych słoików, zakręć i odstaw do góry dnem do czasu wystygnięcia.
Szynka peklowana w herbacie
- 1,3 kg mięsa
- 50 g soli peklującej
- mięso natrzeć solą i owinąć folią aluminiową. Włożyć do lodówki na 24 godziny.
- Zalewa:
- 2 litry wody
- 2 łyżki płaskie soli
- 4 liście laurowe
- 3 ziela angielskie
- 3 torebki herbaty Lipton
Mięso włożyć do siatki. Zalewę zagotować, włożyć mięso i gotować przez 2 godziny na małym ogniu. Zostawić w zalewie do wystygnięcia.
Sernik na Wielkanoc
- 1.30 kg sera
- rodzynki
- 1 i 1/2 kostki margaryny
- 1 szklanka cukru
- budyń waniliowy
- cukier wanilinowy
- olejek pomarańczowy
- 10 jaj
Na spód przygotowujemy kruche ciasto: 3 żółtka,1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2,5 szklanki mąki,1 szklanki cukru pudru, kostka margaryny. Zagnieść i rozwałkować na wielkość brytfanki. Wyłożyć i wstawić do lodówki.
Następnie zrobić masę serową. Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywno ze szczyptą soli. Żółtka, połowę margaryny, cukru, budyniu, olejek utrzeć mikserem. Dodać przemielony ser, rodzynki i zmiksować. Na koniec dołożyć ubite białka, wymieszać, wyłożyć na schłodzone ciasto. Piec 1 godzinę w temp.180 stopni.
Tradycyjny barszcz biały wielkanocny
- 1 kg kości wieprzowych
- 2-3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 seler
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- 1 kg ziemniaków
- 2-3 kromki chleba razowego
- 1 szklanka śmietany 18 proc.
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz do smaku
- szczypiorek lub natka pietruszki do posypania
Kości wieprzowe należy umyć i włożyć do garnka, a następnie zalać zimną wodą (ok. 3-4 litry) i zagotować.
Gdy woda się zagotuje, odcedzić ją i zalać kości ponownie świeżą wodą. Dodać obraną i pokrojoną marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę, czosnek, liście laurowe, pieprz i sól, a następnie całość gotować na małym ogniu przez około 2 godziny. W międzyczasie usuwać pianę, która powstaje na powierzchni.
Po tym czasie wyjąć kości i warzywa, a powstały wywar przecedzić przez sitko lub gazę, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, a następnie dodać do wywaru i gotować, aż będą miękkie.
Chleb pokroić w kostkę i podsuszyć w piekarniku, a międzyczasie w osobnym garnku rozpuścić masło i podsmażyć na nim podsuszone kawałki chleba. Do zupy dodać śmietanę i chwilę pogotować na małym ogniu. Zupę doprawić solą i pieprzem do smaku. Na koniec dodać podsmażony chleb i wymieszać.
Zupę podawać z posiekanym szczypiorem lub natką pietruszki.
Mazurek bez pieczenia
Spód:
- 300 g ciastek owsianych
- 150 g masła – roztopionego
- 3 łyżki ciemnego kakao
- Masa:
- 240 g sera mascarpone
- 200 g kajmaku
- 80 g jogurtu naturalnego
- Do dekoracji
- 60 g całych migdałów
- 60 g suszonych moreli
- 4 czereśnie w syropie
Do zmielonych drobno ciasteczek dodaj rozpuszczone masło i dokładnie wymieszaj. Powstałą masę wyłóż do formy na tartę. Dokładnie dociśnij ciasteczkową masę, najlepiej przy pomocy spodu szklanki. Tak przygotowany spód schowaj do lodówki na minimum godzinę. Kiedy nasz spód się chłodzi – czas na przygotowanie masy do mazurka. W misce połącz ze sobą mascarpone, masę kajmakową i jogurt naturalny. Całość dokładnie zmiksuj, żeby składniki się połączyły. Kiedy nasz spód schłodzi się już w lodówce - wyjmij go na kuchenny blat. Wypełnij go powstałą masą śmietankowo-kajmakową i wyrównaj na górze przy pomocy kuchennej łopatki lub łyżki. Tak przygotowane ciasto schowaj do lodówki na minimum 3 godziny. W tym czasie masa nieco zgęstnieje, a smaki lepiej się połączą.
Kiedy mazurek jest schłodzony, możesz przejść do dekoracji, w tym wypadku migdały i suszone morele.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.