Nasi Czytelnicy podzielili się z nami swoimi sprawdzonymi przepisami. Sprawdźcie sami.
Ogórki z curry
Składniki:
- 3 kg średnich ogórków gruntowych
- pół średniej cebuli – ok. 50 g
- pół łyżeczki gorczycy (do każdego słoika)
- 1 liść laurowy (do każdego słoika)
- 2 liście selera (do każdego słoika)
- 1 litr wody
- 1 szklanka octu spirytusowego 10 %
- 1,5 szklanki cukru – ok. 320 g
- 1 łyżka soli kamiennej niejodowanej (tzw. do przetworów)
- 3 czubate łyżeczki przyprawy curry
Przygotować zalewę curry: w tym celu do garnka wlać 1 litr wody, 1 szklankę octu 10%, około 1,5 szklanki cukru, 1 łyżkę soli kamiennej niejodowanej oraz 3 czubate łyżeczki przyprawy curry. Całość dokładnie wymieszać, postawić garnek na palniku i doprowadzić zalewę do wrzenia. Od tego momentu gotować zalewę przez 3 minuty, a następnie wyłączyć palnik i pozostawić zalewę do ostudzenia.
Cebulę obrać, pokroić w półplasterki. Do słoików na dno włożyć pół plastra cebuli, jeden liść laurowy, 2 liście selera. Do słoików wsypać po pół łyżeczki gorczycy.
Ogórki obrać, pokroić na ćwiartki i wydrążyć ze środka nasiona (ja je wykrajałam za pomocą małego nożyka). Następnie układać w słoikach i zalać ostudzoną zalewą. Tak przygotowane słoiki należy zapasteryzować.
Sałatka z przyprawą gyros
Składniki:
- 2 kg ogórków
- 2 kg młodej cukinii
- 0,8 kg cebuli
- główka czosnku
- 2 szkl. octu 10 proc.
- 12 łyżek oliwy lub oleju rzepakowego
- 5 łyżek soli
- 0,6 kg cukru
- opakowanie przyprawy do gyrosa
Ogórki i cukinię umyć i pokroić w plasterki, a cebulę w piórka. Wszystko razem połączyć i dodać sól oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, olej i przyprawę do gyrosa. Wymieszać i odstawić na 6 godz. Następnie dodać cukier i ocet. Mieszać, aż cukier się rozpuści. Odstawić na 12 godz.
Po tym czasie sałatkę włożyć do słoiczków (wychodzi mniej więcej sześć o poj. 250 ml), dolać zalewę, która powstała po "leżakowaniu", zakręcić i pasteryzować 20 min. Gorące słoiki wyłożyć do góry dnem, nakryć np. ręcznikiem i pozostawić do wystygnięcia.
Cukinia z ananasem
Składniki:
- 1,5 kg cukinii
- 3 łyżeczki soli
- 3 duże cebule (pokrojone w kostkę)
- pół szklanki octu 10 proc.
- 30 dag cukru
Cukinię obrać i pokroić w kostkę. Posolić i odstawić na godzinę. Odlać wodę i dodać resztę składników: cebulę pokrojoną w kostkę, ocet i cukier. Dusić do miękkości.
Następnie dodać:
1 łyżeczka papryki ostrej
1 łyżeczka papryki słodkiej
1 łyżeczka curry
pół łyżeczki pieprzu
puszka ananasa pokrojonego w kostkę i sok
Zagotować całość i gorące wkładać do słoików. Odwrócić do góry dnem i schować pod kocyk.
Brzoskwinie w syropie
Składniki:
- 4 kg brzoskwiń
- 2 l wody
- 50 dag cukru
- 2 duże cytryny
Całe owoce umyć. Ściągnąć z nich skórkę (po kilka sztuk wkładać do wrzątku i sparzyć ok. minuty, a następnie przełożyć do zimnej wody). Obrane owoce pokroić na połówki lub ćwiartki.
Przygotować syrop: zagotować wodę i do wrzątku dodać cukier. Mieszać, aż się rozpuści. Dodać sok wyciśnięty z cytryn. Odstawić do przestudzenia.
Brzoskwinie ułożyć dość ciasno w słoiku (wychodzi ok. 6 szt. słoików litrowych). Zalać syropem do 3/4 wysokości słoika. Zakręcić i pasteryzować ok. 15 minut, licząc od czasu zagotowania się wody w garnku. Postawić do góry dnem i przykryć.
Takie owoce nadają się m.in. do ciast i deserów.
Suszone pomidory w oliwie
Składniki:
- 2,5 kg pomidorów (najlepiej podłużnych)
- litr oliwy
- 10 ząbków czosnku
- sól kamienna
- kilka gałązek tymianku (najlepiej świeżego)
Pomidory umyć, sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić w plastry lub ćwiartki. Ułożyć na ruszcie (pod spód wstawić blaszkę na ociekający sok). Posolić i wstawić do nagrzanego do 60 st. C piekarnika. Suszyć ok. 4,5 godz. Co jakiś czas przekręcać.
Włożyć do słoików. Do każdego dać dwa ząbki czosnku i tymianek. Zalać gorącą oliwą. Zakręcić szczelnie i postawić do góry denkiem. Przykryć. Nie pasteryzować. Z przepisu wychodzi pięć słoiczków o pojemności 250 ml.
Ogórki z miodem
Składniki:ogórki młode - dowolna ilość
Zalewa:
- 1 litr wody
- 1,5 szklanki cukru
- 1 szklanka octu 10 proc.
- 2,5 łyżki miodu
Oczyszczone ogórki pokroić razem ze skórką w plasterki. Układać w słoiki i zalać wrzącą zalewą. Pasteryzować 3 minuty. Z jednej porcji zalewy można zrobić 5 słoiczków.
Marynowane rzodkiewki
Składniki:
- 2 pęczki małych, twardych rzodkiewek
- 4 duże ząbki czosnku
- 375 ml octu winnego (lub jabłkowego)
- 125 ml wody
- łyżka cukru białego
- 2 łyżki soli
- 8 ziaren pieprzu
- pół łyżeczki ziaren gorczycy
Rzodkiewki umyć, odciąć liście i ogonki, przekroić na pół. Przełożyć do słoiczków. Dodać po ząbku czosnku.
W rondelku połączyć wodę i ocet, cukier i resztę przypraw. Mieszać aż się sól rozpuści. Podgrzewać do zagotowania. Ostudzić. Zalać rzodkiewki zimną zalewą. Zakręcić i odstawić do lodówki na 2 - 3 dni, a później w ciemne i chłodne miejsce. Nie trzeba pasteryzować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.