Nie zabraknie pokazów zanikających rzemiosł, które niegdyś stanowiły codzienność mieszkańców regionu. Wśród prezentowanych zajęć znajdą się m.in. lanie świec, bibułkarstwo, rzeźba w drewnie i glinie, garncarstwo, wyplatanie z wikliny, kowalstwo, szycie tradycyjnych strojów, a także wyrób szyszek weselnych. Całość tworzy wyjątkową okazję do spotkania z rękodziełem oraz twórcami, którzy pielęgnują dziedzictwo kulturowe Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Szczególną uwagę w tym roku poświęcono najmłodszym. Z okazji Dnia Dziecka przygotowano dla nich bogaty program edukacyjny i rozrywkowy. Dzieci będą mogły wziąć udział w dawnych grach i zabawach, nauczyć się tańca ludowego przy muzyce na żywo, wspólnie śpiewać kołysanki i słuchać opowieści z minionych lat.
Scena w skansenie również tętnić będzie życiem. Zaprezentują się na niej zespoły dziecięce i młodzieżowe z regionu, m.in. grupa ze szkoły w Ostrowach Tuszowskich, Fundacja Iskry Tradycji ze Świlczy, a także zespoły takie jak „Lasowiaczki”, „Górnianki”, „Świleckie Panny”, czy Kapela Cmolascy Chłopoki. Widzowie zobaczą także widowisko obrzędowe o chrzcinach w wykonaniu zespołu z Łazor.
Tradycyjnie finałem Prezentacji będzie potańcówka, do której przygrywać będzie Kapela z Ropczyckiego. To właśnie taneczna zabawa pod gołym niebem domknie dzień pełen folkloru, rzemiosła i dziecięcej radości.
fot. ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
W programie:
Godz. 12.30 – 17.00
- Prezentacje rzemiosł na terenie parku etnograficznego:
- lanie świec
- bibułkarstwo – kwiaty z bibuły
- zabawkarstwo
- rzeźba w drewnie i ceramiczna
- garncarstwo
- plecionka z wikliny
- kowalstwo
- krawiectwo
- wyrób szyszek weselnych
fot. ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Godz. 13.30 – 18.00
Na scenie zobaczymy:
- zespół dziecięcy ze szkoły z Ostrów Tuszowskich
- zespół obrzędowy „Lasowiaczki” z repertuarem kołysanek i bajek dla dzieci
- Młodzieżową Kapelę Ludową z Kamienia
- zespół dziecięcy Fundacji Iskry Tradycji ze Świlczy
- zespół śpiewaczy Górnianki
- Zespół Obrzędowy z Łazor z widowiskiem o chrzcinach
- kapelę Cmolaskie Chłopoki
- młodzieżowy zespół śpiewaczy Świleckie Panny
- kapelę Bez Noge
fot. ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
Całość kończy potańcówka z Kapelą z Ropczyckiego, która rozpocznie się o godz. 18.00.
Nasza redakcja objęła wydarzenie patronatem medialnym.
Zobaczcie zdjęcia z ubiegłorocznej edycji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.