Reklama

Wieczornica z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej organizuje koncert

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Wieczornica z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej organizuje koncert - Zdjęcie główne

Koncert odbędzie się w drugą niedzielę lutego. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej zaprasza na wyjątkowy koncert z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Po muzycznym wydarzeniu odbędzie się prelekcja dr. Jacka Magdonia. Widzom zostanie zaprezentowany pokaz stroju i uzbrojenia powstańczego przez grupę rekonstrukcyjną Żuawi Macieja Kilarskiego.

 

  • Kiedy: niedziela (12 lutego)
  • Gdzie: MDK Kolbuszowa
  • Rozpoczęcie: godz. 17 
  • Wstęp: bezpłatny (po wcześniejszym odebraniu wejściówek)
 

W tym roku podczas 160. rocznicy powstania styczniowego MDK w Kolbuszowej organizuje koncert zatytułowany Idźmy. Śpiewy powstańcze 1863. Na deskach sceny miejskiego domu kultury wystąpią wyjątkowi artyści.

Publiczność będzie mogła posłuchać Jacka Kowalskiego (gitara śpiew), Henryka Kasperczaka (gitara romantyczna), Anny Śliwy (skrzypce barokowe). Wykonawcy zaprezentują pieśni z  którymi na ustach powstańcy szli na Moskali. Wydarzenia największego, ponad rok trwającego zrywu na stałe zapisały się w kulturze i historii Polski.

- Widzowie będą mieli okazję wysłuchania wyjątkowego barda i gawędziarza Jacka Kowalskiego. Tworzącego wraz z pozostałymi muzykami doskonałe trio muzyczne, które ma nadzieję również porwać do śpiewu publiczność. Pomogą w tym  na pewno śpiewniki przygotowane przez organizatora czekające na koneserów muzyki

- zapewniają organizatorzy. 

Miejski Dom Kultury znajduje się w obiekcie dawnej sokolni, który został wybudowanej w lat 1905- 1908 jednym z inicjatorów budowy był powstaniec Józef Buczek wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Kolbuszowej. Fundując fundamenty obiektu i wapno na budowę zmotywował prezesa (powstałego w 1903 roku towarzystwa) Janusza hr Tyszkiewicza do ofiarowania cegły i dachówki. Te dwie darowizny pozwoliły druhom sokołom w ciągu zaledwie trzech lat wybudować najokazalszy gmach w miasteczku ,,gniazdo sokole”.

Z zesłanymi powstańcami związany był inny kolbuszowianin ks. proboszcz Ludwik Ruczka (Ojciec Sybiraków), który pod pretekstem powołania do służby wojskowej w austriackim wojsku uwalniał ich z niewoli. Wykorzystując swoje wiedeńskie koneksje ściągał zesłanych na Syberię przez carat powstańców poddanych austriackich.

- Obowiązkiem nas współczesnych Polaków jest pamiętanie o tamtych czasach, ludziach walczących o wolność naszego narodu. Wszystkim, którzy chcieliby ją nam odebrać te wydarzenia powinny uświadomić, że z nami nie pójdzie im łatwo! - dodają organizatorzy koncertu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy