Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Czy to już ostatnia taka żywa muzyka?”, co nadaje wydarzeniu refleksyjny charakter i zachęca do głębszego zastanowienia się nad przyszłością muzycznych tradycji.
Seminarium otwierające festiwal
Festiwal rozpocznie się o godzinie 9:00 w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej seminarium naukowym, które poprowadzą wybitni specjaliści: prof. dr hab. Piotr Dahlig, dr hab. Tomasz Nowak, dr Mariusz Pucia, mgr Maria Baliszewska oraz mgr Lidia Biały. Moderatorem seminarium będzie dr Jolanta Dragan. Seminarium zapowiada się jako ważna przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących muzyki tradycyjnej, jej miejsca we współczesnym świecie oraz wyzwań, jakie przed nią stoją.
Konkurs żywej muzyki – serce festiwalu
O godzinie 15:00 na scenie plenerowej rozpocznie się Konkurs żywej muzyki – centralny punkt festiwalu. W rywalizacji wezmą udział najbardziej autentyczne kapele ludowe i instrumentaliści z południowo-wschodniej Polski. Konkurs poprowadzi Paweł Steczkowski, znany z zaangażowania w promocję muzyki tradycyjnej.
Wśród uczestników znalazły się zarówno młode, jak i doświadczone zespoły, reprezentujące różne style i tradycje muzyczne regionu. W repertuarze pojawią się zarówno tradycyjne pieśni, jak i instrumentalne improwizacje na skrzypce, cymbały, heligonkę, fujarkę czy kontrabas.
Bogata lista występów
Program festiwalu obejmuje aż 32 występy, prezentujące bogactwo i różnorodność muzyki ludowej. Wśród kapel i muzyków znajdą się m.in.:
- Kapela Kuranty z Kurasiowej Zagrody z oryginalnym składem instrumentów: skrzypce, klarnet, cymbały i kontrabas,
- Kapela Iskierczanie z charakterystycznym połączeniem skrzypiec i basu,
- Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy,
- Kapela Zastawnych z mistrzowską grą na klarnetach i kontrabasie,
- Kapela Ludowa „Malawianie” z Malawy prezentująca tradycję całego zespołu instrumentalnego,
- Kapela Ludowa Cmolaskie Chłopoki i Kapela Henka z dynamicznymi aranżacjami oraz tradycyjnymi instrumentami,
- Kapela z Majdanu Królewskiego oraz Kapela Łod Kolbuszowy, które łączą folklor z nowoczesnymi wpływami.
Występy będą doskonałą okazją do poznania żywej muzyki ludowej, w której każdy instrument i każdy dźwięk opowiadają swoją własną historię.
Miejski Dom Kultury po raz dwunasty otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
- Ministerstwo Kultury wspomogło kolejną edycję ,,Festiwalu Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki” najwyższą kwotą z wszystkich dotychczasowych dofinansowań tj. 80 tysiącami złotych. Oryginalne Wydarzenie docenione przez ministerstwo wymyślone przez pracowników kolbuszowskiej instytucji kultury ma na celu kontynuowanie grania ludowej muzyki w dawny tradycyjny sposób
- przekazuje Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.
Jak dodają przedstawiciele kolbuszowskiego MDK, pomysł festiwalu narodził się w 2012 i współtworzyli go żyjący jeszcze wówczas tradycyjni muzykanci ,,skrzypoki" Władysław Pogoda, Jan Marek, Jan Cebula, Jan Marzec i Bronisław Płoch, który jako ostatni odszedł w kwietniu ubiegłego roku.
- Wszyscy kontynuowali tradycję muzyczną swoich mistrzów i przekazywali ją następnym pokoleniom. Wydarzenie cieszy się od lat dużym zainteresowaniem muzykantów (czyli grających muzykę ludową w sposób autentyczny) z różnych pokoleń młodszej i starszej młodzieży, osób dojrzałych i nestorów pasjonatów ludowej muzyki. Festiwal uznawany jest przez autorytety naukowe za jeden z najciekawszych obecnie, dotyczący muzyki ludowej w Polsce. Wykłady seminaryjne cieszą się dużym zainteresowaniem muzyków animatorów kultury, uczniów i studentów etnomuzykologii. Wykładowcami są autorytety naukowe i praktycy znający kulturę od podszewki. Plenerowy koncertowy konkurs festiwalowy ma liczną, stałą, wielopokoleniową, wyrobioną publiczność, entuzjastycznie ze znawstwem odbierającą graną instrumentalnie muzykę. Miejski Dom Kultury, organizator festiwalu bardzo dziękuje współorganizatorowi Jakubowi Izdebskiemu, Dyrektorowi Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannie Wróblewskiej oraz pracownikom ministerstwa za życzliwość, pomoc, współpracę i dofinansowanie naszych poczynań dotyczących zachowania tradycyjnego polskiego dziedzictwa kulturowego!
- dodaje MDK.
Zobaczcie zdjęcia z festiwali z 2024 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.