Reklama

Emerytowany biskup Marian Buczek spotka się z mieszkańcami Kolbuszowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Kolbuszowa

Emerytowany biskup Marian Buczek spotka się z mieszkańcami Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Spotkanie zorganizowane zostanie w MDK w Kolbuszowej. | foto UM Kolbuszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kalendarz imprez W czwartek (18 maja) do Kolbuszowej przyjedzie emerytowany biskup Marian Buczek. Z mieszkańcami miasta i okolicy duchowny spotka się w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej.

 

  • Kiedy: czwartek (18 maja)
  • Gdzie: MDK Kolbuszowa
  • Rozpoczęcie: godz. 17
  • Wstęp: bezpłatny 
 

Biskup Marian Buczek jest emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporskiej w Ukrainie. To autor książki "Biskup polski na Siczy Kozackiej", której promocja odbędzie się podczas czwartkowego wieczoru. 

- Ksiądz Biskup Marian Buczek jest żywą legendą Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, którą poznawał u boku świętej pamięci księdza kardynała Mariana Jaworskiego - metropolity lwowskiego, z którym udał się na Ukrainę w 1991 roku. Ma on bardzo bogatą wiedzę o współczesnej historii Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju. Był u zarania odradzania się struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie, na początku jako kanclerz Kurii rzymskokatolickiej we Lwowie a następnie jako biskup pomocniczy lwowski

 - mówi prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, prezes Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej, który będzie moderatorem spotkania. 

- Dzięki jego staraniom powstał Dom Biskupi, w którym swoje miejsce ma kuria rzymskokatolicka diecezji charkowsko-zaporskiej, a także są w nim mieszkania dla księży i sale katechetyczne. Odremontował katedrę rzymskokatolicką w Charkowie i dokonał wielu innych rzeczy. Warto przyjść na spotkanie do MDK w Kolbuszowej, aby posłuchać żywego świadka obecności Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Serdecznie wszystkich zapraszam 

- zachęca nasz rozmówca. 

Bp Buczek urodził się 14 marca 1953 w Cieszanowie. W latach 1973–1979 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 16 czerwca 1979 z rąk biskupa Mariana Rechowicza w Cieszanowie.

Po święceniach został notariuszem kurii w Lubaczowie. W latach 1984–1991 był sekretarzem ówczesnego administratora apostolskiego w Lubaczowie, biskupa Mariana Jaworskiego. W latach 1988–1991 był wicekanclerzem kurii w Lubaczowie, a potem kanclerzem kurii we Lwowie.

28 lutego 1992 roku został sekretarzem Konferencji Episkopatu Ukrainy. 4 maja 2002 został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji lwowskiej i biskupem tytularnym Febiany. 20 czerwca 2002 otrzymał w katedrze lwowskiej sakrę biskupią z rąk kardynała Mariana Jaworskiego.

W 16 lipca 2007 został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem koadiutorem diecezji charkowsko-zaporoskiej. 19 marca 2009 został biskupem diecezjalnym tej diecezji, zastępując jej pierwszego ordynariusza Stanisława Padewskiego. 12 kwietnia 2014 papież Franciszek przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego. W 2009 został odznaczony ukraińskim Orderem „Za zasługi” trzeciego stopnia.

Organizatorami czwartkowego spotkania w Kolbuszowej jest Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej oraz Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy