Reklama

Z wizytą w Powiecie Romanowskim

Opublikowano: śr, 26 lip 2017 21:24
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA 8 lipca Polacy byli z Ukraińcami. Delegacja z Powiatu Kolbuszowskiego ze Starostą Kolbuszowskim Józefem Kardysiem na czele, odpowiadając na zaproszenie wystosowane przez Władze Powiatu Romanowskiego dotarła do partnerskiego Powiatu Romanowskiego na Ukrainie (Obwód Żytomierz), by wspólnie z tamtejszymi władzami i społeczeństwem uczestniczyć w obchodach Dni Romanowa.

Wizyta przedstawicieli Powiatu Kolbuszowskiego trwała pięć dni. Wyjazd możliwy był dzięki podpisanej i obowiązującej umowie o partnerstwie między Powiatem Kolbuszowskim a Powiatem Romanowskim. Dokument określa dziedziny, w których Powiaty mogą ze sobą współpracować. Wśród nich znajdują się takie płaszczyzny jak: samorząd terytorialny, handel, oświata, kultura, sport, turystyka ekologia oraz bezpieczeństwo.

Celem wizyty przedstawicieli Samorządu Powiatu Kolbuszowskiego było uczestnictwo w obchodach Dni Romanowa. Były występy dzieci, młodzieży oraz ukraińskiego Chóru „Dla Duszy”. Zewsząd powiewały niebiesko – żółte flagi, w powietrzu unosiły się niebiesko – żółte baloniki, a ze sceny rozbrzmiewały patriotyczne pieśni. Podczas trwającej uroczystości w niedzielę (tj. 9 lipca) Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś powiedział: - Mam ogromny zaszczyt i wielką przyjemność być osobiście u Państwa wraz z delegacją Powiatu Kolbuszowskiego podczas corocznych uroczystości z okazji obchodów Dni Romanowa. W tym niezwykle ważnym dniu chcę podkreślić, że my Polacy doskonale rozumiemy naród ukraiński, jego radość z odzyskania niepodległości oraz to, jak mocno docenia swoją wolność i buduje razem z sąsiadami europejską przyszłość. Szczególnie w tak trudnym dla Was czasie - dodał. 

Podczas trwających uroczystości odsłonięto pomnik poświęcony „Walczącym za wolność Ukrainy”. Uczczono minutą ciszy pamięć tych, którzy polegli w walkach toczących się na wschodzie Ukrainy.  Przecięcie wstęgi ubogacono koncertami chóralnymi, a następnie poszczególne delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Przedstawiciele naszego powiatu złożyli kwiaty biało-czerwone od Samorządu Powiatu Kolbuszowskiego. 

Delegacja Powiatu Kolbuszowskiego miała przyjemność spotkać się i rozmawiać o ewentualnej przyszłej współpracy z przebywającą w tym samym czasie na Ukrainie delegacją z Litwy z Miasta Moletai. 

Ponadto, w czasie swojego pobytu, delegaci odwiedzili przedsiębiorstwa, funkcjonujące w Powiecie Romanowskim, gościli również w Rejonowej Administracji Obwodu Romanowskiego. Będący w składzie delegacji Komendanci Powiatowi: Policji i Straży Pożarnej zapoznali tamtejsze służby mundurowe jak pracują ich jednostki i jak czuwają nad bezpieczeństwem w naszym powiecie. Natomiast Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa przedstawił swoje Nadleśnictwo i chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez pracowników romanowskiego Leśnictwa.
Podczas wspólnych spotkań poruszane były problemy, z jakimi obecnie zmaga się Ukraina oraz perspektywy, jakie daje wstąpienie do Unii Europejskiej. Mowa była również o plusach i minusach tego rozwiązania oraz prawach i obowiązkach narzucanych przez unijne dyrektywy. Sporo miejsca we wspólnych rozmowach poświęconych zostało także aktualnym problemom, z jakimi zmagają się obydwa Powiaty. Rozmawiano m.in. o niżu demograficznym, sytuacji w oświacie i służbie zdrowia. Przedstawiane były różne formy i sposoby ich rozwiązań. 

Delegacja uczestniczyła również we Mszy Św. w kościele, w którym pracuje kolbuszowianin ks. Ryszard Dziuba - inicjator nawiązania dobrosąsiedzkich stosunków z Powiatem Romanowskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.