Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Kolbuszowa został Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP. Z rąk Krzysztofa Wilka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kolbuszowej otrzymał odznaczenie. Gratulację przyjął także m.in. od Jana Zuby, burmistrza i marga Gila, zastępcy burmistrza.
- To, że dzisiaj tutaj stoję, to jest państwa zasługa. Gdyby nie nasza wieloletnia współpraca, z pewnością nie dostąpiłbym tego zaszczytu
- mówił odznaczony Zbigniew Chmielowiec.
Życiorys Zbigniewa Chmielowca
Zbigniew Chmielowiec urodził się 22 września w 1954 r. w Kolbuszowej. Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej (inżynier środowiska), następnie był zatrudniony w zakładach produkcyjno-budowlanych oraz spółdzielczym gospodarstwie rolnym.Od 1994 do 2002 zasiadał w radzie miasta i gminy Kolbuszowa. W 1990 został kierownikiem wydziału w urzędzie miasta i gminy, a w 1995 zastępcą burmistrza Kolbuszowej. Od 1998 do 2005 zajmował stanowisko burmistrza miasta nad Nilem.
W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na posła V kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 17 243 głosy. W wyborach do Sejmu w 2011 dostał 16 038 głosów. W 2015 i 2019 był ponownie wybierany do Sejmu, zdobywając odpowiednio 18 197 głosów oraz 20 634 głosy
Odznaczenia i wyróżnienia dla Zbigniewa Chmielowca
- Brązowy Krzyż Zasługi (2003)
- Srebrna Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2011)
- Tytuł honorowego obywatela Kolbuszowej (2023)
Odznaczeni tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa
Podczas dzisiejszej uroczystej sesji odznaczeni tytułem Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa zostali:
- Jan Ciupiński (pośmiertnie) - lekarz, wieloletni pracownik ośrodka zdrowia w Widełce. Odznaczenie odebrała żona. Zmarł on 10 marca 2023 roku w wieku 76 lat. Był specjalistą medycyny rodzinnej i radiolog. Od około 50 lat pracował w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Widełce, którego był kierownikiem. To tam przyjmował swoich pacjentów
- Jan Barłóg - jest regionalistą, autorem wielu opracowań, promujący szczególnie muzykę folklorystyczną z Kolbuszowej, wieloletni nauczyciel i były dyrektor Szkoły Podstawowej w Kopciach. Od wielu lat interesuje się historią zabytków regionalnej kultury, obrzędów ludowych, muzyką, tańcem i folklorem Ziemi Rzeszowskiej i Podkarpacia.
- Roman Dublański - twórca, artysta, muzyk, autor słów do piosenek, napisał utwór o Kolbuszowej
- Zofia Kuryło - wieloletnia doktor reumatolog, pracująca w Kolbuszowej, przyjmowała w poradni reumatologicznej, wielu mieszkańców korzystało z jej usług medycznych.
- Marian Piórek - jest regionalistą, wieloletni nauczyciel, wydał bardzo wiele opracowań historycznych, p[pasjonat historii, szczególnie naszego regionu.
- Mieczysław Soboń - jest wieloletnim prezesem obecnie firmy Solbet. Od 1981 roku obejmuje to stanowisko. Lokalny działacz, który zasłużył się dla miasta i gminy Kolbuszowa
- Kazimierz Ślusarz - pracował wiele lat w szpitalu na oddziale chirurgii, rzetelny lekarz, mający bardzo dużą wiedzę medyczną.
- Marek Ulatowski - wieloletni dyrektor banku PKO S.A. w Kolbuszowej, działa obecnie w stowarzyszeniu im. Juliana Goslara, od 2015 r. jest członkiem rady nadzorczej Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolbuszowej, jest również członkiem okręgowej izby radców prawnych w Rzeszowie
- Wojciech Mroczka - jest regionalistą, autorem wielu opracowań historycznych o regionie, były radny powiatowy, działał w samorządach, obecnie działa w regionalnym towarzystwie im. Goslara w Kolbuszowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.