reklama
reklama

Bierzmowanie w kościele pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej. Sakrament przyjęła młodzież z czterech parafii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIADzisiaj (wtorek, 16 maja) podczas uroczystej mszy świętej w kościele pw. Św. Brata Alberta w Kolbuszowej biskup rzeszowski Jan Wątroba udzielił sakramentu bierzmowania ponad 100 osobom. Sakrament przyjęła młodzież z parafii w Niwiskach, Przedborzu, Domatkowie oraz Kolbuszowej.
reklama

Sakrament bierzmowania jest dopełnieniem łaski chrztu świętego. Nazywany sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej nie zakłada dojrzałości w momencie jego przyjmowania, ale uzdalnia do jej osiągnięcia.

Sakrament w kościele pw. Św. Brata Alberta z rąk biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby przyjęło ponad 100 ósmoklasistów z parafii w Niwiskach, Przedborzu, Domatkowie oraz Kolbuszowej. Arcypasterz modlił się za bierzmowanych, by zaufali Bogu, zawierzyli mu swoje życie i szukali własnej drogi w łączności właśnie z nim. 

reklama

Udzielenie tego sakramentu przez biskupa wskazuje na ścisłe zjednoczenie bierzmowanego ze wspólnotą Kościoła. Bierzmowanie poprzedzone jest systematyczną katechezą sakramentalną. Jej celem jest m.in. doprowadzenie kandydatów do świadomego wyznania wiary otrzymanej na chrzcie.

Bierzmowania udziela się w czasie mszy świętej. Liturgia bierzmowania rozpoczyna się odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz wyznania wiary przez bierzmowanych. To ukazuje, że bierzmowanie jest dalszym ciągiem chrztu.

Z tego powodu kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne, a świadkiem bierzmowania powinien być jeden z chrzestnych. Nie wyklucza to jednak wyboru innego świadka. Świadek bierzmowania powinien spełniać takie same warunki jak rodzic chrzestny, czyli:

  • ukończył szesnaście lat;
  • jest katolikiem, bierzmowanym oraz prowadzącym życie zgodne z wiarą;
  • nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanie;
  • jest wolny od kar kościelnych.
 

reklama

Zwykle bierzmowani są w wieku między 14 a 18 rokiem życia. Wcześniej do bierzmowania przystępowały dzieci w wieku 7-10 lat. Nieco inne podejście do tematu ma Cerkiew prawosławna, w której nie czeka się aż tak długo na bierzmowanie. Udzielane jest ono niemowlętom wkrótce po chrzcie.

W czasie sakramentu bierzmowania dopełnia się sakrament chrztu. Papież Paweł VI w 1971 roku wyjaśniał, że przez sakrament bierzmowania otrzymuje się na nowo Dar w postaci Ducha Świętego, który umacnia wiernych w szczególny sposób. Bierzmowanie to sakrament pogłębiający wiarę, wtajemniczający. Ma przede wszystkim wymiar duchowy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama