Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę jest symbolem zmartwychwstania i życia, zbawienia, które dokonuje się za pomocą ofiary Jezusa na krzyżu. To z tego względu do wielkanocnego koszyczka wkładamy określone pokarmy: baranka, chleb, sól, pieprz, jajka, wędlinę czy chrzan.
ZOBACZ TAKŻE:
Święconkę spożywamy w Niedzielę Wielkanocną podczas uroczystego śniadania w gronie najbliższych. Pokarmy mają zapewnić dostatek, siłę i zdrowie na cały rok. Byliśmy obecni z aparatem na błogosławieniu pokarmu w Kolbuszowej, Kupnie i Kolbuszowej Górnej. Świątynie pękały w szwach. Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.
W koszyczku powinny znaleźć się:
- chleb - jako symbol życia, Chrystusa
- jajko - jako symbol początku, płodności, narodzin oraz zmartwychwstania
- sól - jako symbol trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia przed rozkładem i popsuciem; uważana także za symbol gościnności i przymierza Boga z człowiekiem
Powyższym pokarmom często również towarzyszą:
- wędlina – jako symbol dobrobytu i dostatku
- ser – symbol przyjaźni, łączącej ludzi ze zwierzętami domowymi, z naturą
- chrzan – symbol pokonania goryczy męki Chrystusa
- babka wielkanocna – symbol doskonałości i życiowych umiejętności (dlatego powinna być upieczona w domu, nie ze sklepu)
- baranek z masła, ciasta, cukru, czekoladowy lub gipsowy – symbolizuje ofiarę, Baranka Bożego (Chrystusa, który umarł za ludzkie grzechy, przyjmując śmierć pokornie jak baranek)
- woda – symbol Ducha Świętego, który obmywa ludzi z win i grzechów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.