Uroczysta suma w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kupnie rozpoczęła się o godz. 11. Wierni bardzo licznie zjawili się na wspólnej modlitwie. Liturgii przewodniczył ks. Paweł Ciba, pełniący funkcję Seniora w kolbuszowskiej kolegiacie.
- Gromadzi nas św. Jan Chrzciciel i uroczystość odpustowa. , jako patron, to ten, który nas wspiera. W czym? Nie w rzeczach materialnych, ale wspiera nas w drodze. Patronuje naszemu życiu, tu na ziemi, w drodze do celu, jakim jest niebo. Bo celem życia jest osiągnięcie nieba
- głosił w trakcie kazania duszpasterz i dodał:
- Na tej drodze stają różnego rodzaju wydarzenia, święta, uroczystości. Jedno z nich dzieje się dzisiaj - urocyzstość odpustowa, imieniny parafii. Wszyscy cieszą się z tego, że pan Bóg w tym dniu w szczególny sposób otwiera niebo nad tą wspólnotą parafialną, darząc ich jeszcze większymi łaskami niż na co dzień.
Kapłan zwracał uwagę na wskazówki, które daje na naszej drodze Jan Chrzciciel, patron kupieńskiej parafii. Jak mówił, powinniśmy wypraszać o wszelkie łaski i nie bać się poprosić o podanie ręki, gdybyśmy błądzili w drodze do nieba.
- Wskazówki Jana Chrzciciela, przez wierność, pokorę, modlitwę, są drogami sprawdzonymi, które mogą doprowadzić nas do celu, jakim jest niebo. Przeżywając tę uroczystość, przypominajmy sobie o tym i wprowadzajmy to na naszą drogę. Byśmy patrząc na niego, przypominaliśmy sobie o zadaniach, jakie nam daje. Byśmy z pewnością serca prosili o umocnienie, łaskę, o rękę na tej drodze, gdybyśmy błądzili.
- podsumował ks. Paweł Ciba.
Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z mszy odpustowej i procesji w Kupnie.
___
Placówka duszpasterska w Kupnie powstała w 1919 roku, dzięki staraniom ks. Teofila Stawarza, wikariusza z Kolbuszowej. Parafię erygował w maju 1925 roku bp Leon Wałęga. Kościół wybudowany został w latach 1914-1920, w stylu nadwiślańsko - neogotyckim. Wewnątrz znajduje się neoromański, kamienny ołtarz z figurą św. Jana Chrzciciela z 1925 r. wykonany przez Tadeusza Janika z Rzeszowa.
Pierwszym proboszczem był ks. Jakub Stosur (1925-26), który dokończył budowę kościoła i wybudował plebanię. Od 1990 roku, parafia pod kierunkiem ks. Kazimierza Osaka, podjęła liczne prace konserwatorskie przy kościele, budynkach parafialnych oraz otoczeniu. W 1994 roku do parafii przybyły Siostry Szkolne de Notre Dame. Podjęły one pracę w utworzonym wówczas Przedszkolu Parafialnym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.