Reklama

Szkoły średnie z Kolbuszowej i Weryni z lotu ptaka. Zobacz podniebne ujęcia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

GALERIA Zdjęcia z lotu ptaka przedstawiają budynki szkoły średniej w Kolbuszowej i Weryni. Zobacz te piękne ujęcia w naszej galerii zdjęć.

Zdjęcia zostały wykonane na prośbę starostwa powiatowego w Kolbuszowej. Na fotografiach widzimy Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej, kolbuszowską strzelnicę, Zespół Szkół Technicznych w Kolbuszowej i Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. KEN w Weryni.

 

Patronem LO jest Janek Bytnar „Rudy”, kolbuszowianin z urodzenia, harcmistrz, bojownik Szarych Szeregów, żołnierz i podporucznik Armii Krajowej. Był inicjatorem i wykonawcą głośnych akcji małego sabotażu organizacji „Wawer”, bohater książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Od 27 marca 1982 r. kolbuszowskie liceum nosi jego imię. 

Kilka słów o szkole w Weryni. Inicjatorami powołania szkoły byli: pochodzący z Weryni starosta kolbuszowski Michał Mytych oraz zastępca przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej dr Kazimierz Skowroński. Dekretem ministerstwa rolnictwa i reform rolnych z 3 listopada 1945 r. z reformy rolnej majątku w Weryni przydzielono 65 ha ziemi, jako bazę pod przyszłą szkołę rolniczą. W lutym 1953 roku placówka zmieniła nazwę na Państwowe Technikum Rolnicze 5-letnie. Zespół Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni w 2021 roku obchodził swoje 75-lecie.

Tereny kolbuszowszczyzny mają charakter rolniczy, powolny rozwój przemysłu w latach 60. spowodował wzrost zapotrzebowania na fachowców związanych z rozwijającymi się dziedzinami gospodarki w naszym regionie.

Dlatego też grupa Kolbuszowian rozpoczyna działania mające na celu otwarcie szkoły, która spełniłaby oczekiwania edukacyjno-wychowawcze lokalnej społeczności i dzięki ich staraniom udaje się w 1965 roku otworzyć Zasadniczą Szkołę Zawodową w Kolbuszowej przy ulicy Janka Bytnara 1. Tak oto na widowni dziejowej rozpoczyna się historia Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy