Elżbieta Chmielowiec, dyrektor szkoły w Kupnie (gm. Kolbuszowa), poinformowała w rozmowie z nami, że pasowanie na gimnazjalistę praktykowane było do czasu wygaszenia gimnazjum. Ostatnie odbyło się w 2019 roku. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
- Spotykali się uczniowie z różnych miejscowości. To było dla nic coś nowego. Kończyli szkołę podstawową po sześciu latach i wchodzili w nowy etap życia. Liczyła się dobra zabawa, młodzież się integrowała
- mówi nasza rozmówczyni.
Chmielowiec wspomina, że przed oficjalnym pasowaniem pierwszoklasiści brali udział w różnych konkurencjach (zazwyczaj na sportowo lub wesoło). Towarzyszyła im tematyka przewodnia, na przykład dyscypliny olimpijskie, bogowie greccy.
Uczniowska uroczystość połączona była z zabawą taneczną. Na pasowanie, które odbywało się zawsze na początku roku pierwszej klasy gimnazjum, przychodzili również rodzice i nauczyciele.
- Nowi uczniowie z różnych środowisk i miejscowości mieli dobrze poczuć się w naszej szkole - podsumowała dyrektor kupieńskiej szkoły.
Zachęcamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć z pasowania na gimnazjalistę z 2005 roku. Od tamtego czasu minęło już 18 lat. Poznajesz siebie lub swoich kolegów na fotografiach?
___
Otwarcie i poświęcenie szkoły podstawowej w Kupnie miała miejsce 1 października 2006 roku. Poświęcono wówczas również sztandar gimnazjum, nowe obiekty i pamiątkową tablicę przy wejściu do szkoły.
Elżbieta Chmielowiec, która pracuje w kupieńskiej szkole od 1988 roku, zauważa, że dawniej do placówki chodziło znacznie więcej dzieci. Jak wspomina, liczba uczniów nieraz dochodziła do 400 w jednym roku szkolnym. Były to już lata dwutysięczne.
Wielu uczniów dojeżdżało do szkoły w Kupnie z pobliskich miejscowości - z Porąb Kupieńskich, Bukowca, Domatkowa czy Przedborza. Dla porównania, aktualnie, razem z zerówką, do kupieńskiej placówki uczęszcza około 140 uczniów.
- Ja wracam do tamtych lat z sentymentem i dobrymi wspomnieniami - wspomina dyrektor Chmielowiec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.