reklama

Parafialne kolędowanie w Niwiskach. Zobacz fotorelację z pięknej świątyni [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA W pięknym kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Niwiskach mieszkańcy spotkali się podczas wspólnego kolędowania.
reklama

Wspólne kolędowanie to piękny staropolski zwyczaj, który kultywowany jest do dzisiaj. O tej tradycji nie zapomnieli mieszkańcy gminy Niwiska. W niedzielę (22 stycznia) spotkali się na koncercie kolędowym. 

 

Najmłodsi przedstawiciele gminy poprowadzili wspólne kolędowanie. Dzieci i młodzież pięknie się reprezentowali swoje pokolenie. W świątyni rozbrzmiały dźwięki kolęd. 

Kościelne ławki zapełniły się parafianami. Mieszkańcy przyszli posłuchać wykonania kolęd parafialnej scholi. Młodzież zachęcała do wspólnego kolędowania. Kolędy i pastorałki stworzyły świąteczną atmosferę pełną ciepła i miłości. 

Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć, gdzie znajdziecie Państwo fotorelację z niedzielnych uroczystości w Niwiskach.  

Historia parafii w Niwiskach 

W 1593 r. Zofia Tarnawska z domu Mielec ufundowała modrzewiowy kościół p.w. św. Mikołaja, jako wotum za nawrócenie z arianizmu dzięki kazaniom ks. Piotra Skargi. W 1598 r. za zgodą biskupa krakowskiego kościół otrzymał uposażenie i stał się filią parafii Rzochów w dekanacie mieleckim. Z 1602 r. pochodzi pierwsza wzmianka o dobrze funkcjonującej szkole parafialnej.

W 1619 r. kościół konsekrował biskup Walerian Lubieniecki. Kolejna informacja pochodzi z 1728 r., dotyczy istniejącego w Niwiskach szpitala dla ubogich.


Drewniany kościół służył ludności całej okolicy do pożaru w 1876 r. W 1880 r. staraniem ks. Józefa Grabowskiego ukończono budowę nowej murowanej świątyni, która po remontach w XX w. straciła swój zabytkowy charakter. Konsekracji nowej świątyni dokonał bp Ignacy Łobos, Biskup Tarnowski. W 1886 r. staraniem księży: Fr. Fijasia, Fr. Sikory i Fr. Kuźniarowicza sprawiono do kościoła ołtarze w stylu późno barokowym. Na ołtarzu głównym znajduje się wizerunek patrona parafii św. Mikołaja, a nad nim św. Jana Kantego pochylającego się nad chorym, obok umiejscowiono dwie figurki św. Piotra i Pawła.

Na jednym z ołtarzy bocznych, Matki Bożej Różańcowej, umieszczono obraz św. Stanisława Kostki Patrona młodzieży i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na drugim, Najświętszego Serca Jezusa, powieszono obraz św. Franciszka patrona ekologów i św. Józefa patrona rodzin. W kaplicy bocznej jest ołtarz Matki Bożej Wniebowziętej i Pana Jezusa Ubiczowanego.

Na ścianie wisi obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, który dawniej służył do zasłaniania Patrona w głównym ołtarzu w Wielkim Poście.
W 1910 r. dziedzic Jan Hupka ufundował organy, które wykonał Ruger na Śląsku. W 1925 r. biskup tarnowski Leon Wałęga erygował samodzielną parafię.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama